International Dark Sky Week 2025 1

За даними Міжнародної асоціації темного неба (International Dark-Sky Association, IDA), заснованої в 1988 р. і розташованої в Тусоні, штат Аризона, світлове забруднення (light pollution) зростає вдвічі швидше, ніж зростання населення. І близько 80% людей у ​​всьому світі живуть під освітленим небом. Ось чому IDA заснувала Міжнародний тиждень темного неба (International Dark Sky Week), який у 2025 році припадає на 21—28 квітня. Мета цього тижня — побачити (відкрити для себе) ніч (discover the night).

Астрономічні сайти рясніють повідомленнями, прикрашеними гарними світлинами, про відкриту нещодавно комету SWAN. Передбачаючи, що українські засоби масової інформації напишуть про «унікальну» і «неймовірну» комету, яку може побачити кожен, подаємо нижче переклад з англійської замітки Боба Кінґа «New Comet SWAN Now Visible in Small Scopes». Її вміщено на сайті журналу Sky & TelescopeОригінальний текст доповнено кількома нашими коментарями (їх виділено окремим шрифтом), що стосуються видимості комети з території України.

Нова комета, виявлена ​​на знімках від космічного зонда, досить яскрава, щоб ви встали з ліжка до світанку.

comet SWAN 1

Астрономи-аматори зробили це знову — відкрили комету. Не дивлячись у телескоп, а ретельно вивчаючи оприлюднені зображення з низькою роздільною здатністю, які було отримано за допомогою камери анізотропії сонячного вітру (Solar Wind Anisotropies, SWAN) на орбітальній обсерваторії Сонця та Геліосфери (Solar and Heliospheric Observatory, SOHO).

Astronomers are Losing the Night Sky 1

Коли ви востаннє дивилися на зоряне небо і бачили Чумацький Шлях? Якщо ви живете в одному з дійсно віддалених куточків світу, вашою відповіддю може бути «вчора ввечері». Якщо ви живете в одній із «сільських» областей вашої країни, ви, можливо, пам’ятаєте, як раніше регулярно бачили Чумацький Шлях, але поширення світлодіодів, особливо синіх/білих, поступово стерло Чумацький Шлях із вашого неба. Для переважної більшості людей у ​​нашому маленькому світі відповідь: «ніколи».

2025 рік буде «врожайним» на різні астрономічні явища, які можна спостерігати в Україні без допомоги оптичних приладів, тобто біноклів чи телескопів. Часткове затемнення Сонця і повне місячне, покриття Місяцем планет і багато його сполучень з планетами. Доволі сприятливими будуть умови для спостережень метеорних потоків. Про все це спеціально для глядачів ютуб-каналу «Все про Всесвіт» підготовлено коротку розповідь.

 

Оглянуті у відеоролику астрономічні явища відбудуться за будь-якої погоди, тобто неодмінно.

astroiavyshcha UA 2025 1v

У 2025 році буде багато астрономічних явищ різної природи, котрі можна побачити без допомоги оптичних приладів, тобто бінокля чи телескопа. На поданому нижче плакаті наведено коротку інформацію про ті астрономічні явища, які можуть спостерігати не тільки професійні астрономи чи аматори астрономії, але й всі ті, хто небайдужий до зоряного неба та його принад.

Докладніше про «Наше небо»

Це науково-популярний астрономічний інтернет-журнал для широкого загалу, створений у 2016 році. Назва «НАШЕ НЕБО» виникла у 1998 р. під час обговорення з директором Головної астрономічної обсерваторії Національної академії наук України академіком Я.С. Яцківим ідеї щодо заснування Київським республіканським планетарієм науково-популярного видання астрономічного змісту.

Упродовж 2006—2009 рр. я видавав малим накладом журнал «НАШЕ НЕБО.observer», а з 2010 р. веду блог «Ми і Всесвіт». Далі науково-популярні матеріали вміщуватиму головно на цьому сайті.

Іван Крячко

Написати електронний лист

Ви маєте змогу написати електронного листа з будь-якого питання щодо астрономії та інтернет-журналу «Наше небо»

Дякуємо за Вашу увагу до «Нашого неба»!

Please publish modules in offcanvas position.