Weighing Baby Supermassive Black Holes 1У 1970-х роках астрономи дійшли висновку, що постійне радіоджерело, яке випромінює із центра нашої галактики радіохвилі, насправді є надмасивною чорною дірою (supermassive black hole, SMBH). Ця чорна діра, відома тепер як Стрілець A*, у понад 4 мільйони масивніша, ніж Сонце, і її можна виявити за випромінюванням, яке виходить з її околиць на кількох довжинах хвиль. Відтоді з’ясовано, що SMBH містяться в центрі більшості великих галактик і деякі з яких набагато масивніші за нашу! Згодом астрономи виявили взаємозв’язок між властивостями галактик і масою їхніх SMBH, що свідчить: вони еволюціонують разом.

LISA gets go ahead 1

25 січня 2024 року Комітет з наукової програми Європейського космічного агентства (European Space Agency, ESA) схвалив місію «Космічна антена лазерного інтерферометра» (Laser Interferometer Space Antenna, LISA) — першу наукову спробу виявлення та вивчення гравітаційних хвиль за допомогою космічних зондів, розміщених в навколоземному просторі.

Темна енергія може бути складнішою, ніж досі вважали науковці.

New about dark energy

З чого складається Всесвіт? Це питання турбує астрономів сотні років.

Останні чверть століття науковці вважали, що «нормальна» речовина, тобто атоми і молекули, з яких складаються тіла людей, Земля та майже все, що ми бачимо, становить лише п’ять відсотків Всесвіту. Ще двадцять п’ять відсотків — це «темна матерія», невідома матерія, яку ми не можемо побачити, але яку можемо виявити через її гравітаційний вплив на звичайну матерію.

Решта 70% космосу складається з «темної енергії». Відкрита у 1998 році, ця невідома форма енергії, як вважають науковці, змушує Всесвіт розширюватися зі зростаючою швидкістю.

best astro 2023 0Нижче коротко, але із посиланням на докладніший матеріал, ідеться про найважливіші, як на наш погляд, досягнення астрономії в 2023 році, про нові (й одну стару) космічні астрономічні місії та події в світі астрономії. Матеріал підготовлено за публікаціями в розділах «Новини» на Українському астрономічному порталі, інтернет-журналі «Наше небо» та сайті «Астроосвіта».

Supergalactic Plane 1

Молочний Шлях — це спіральна галактика з перемичкою, можливо, навіть грандіозна спіральна галактика. Ми не можемо бути впевнені в цьому, адже містимося в ній і тому нам важко скласти уявлення про її будову, щоб порівняти з іншими такими галактиками. Але одне можна сказати напевно: схожих спіральних галактик у нашій частині Всесвіту, яку астрономи називають супергалактичною площиною, небагато.

Докладніше про «Наше небо»

Це науково-популярний астрономічний інтернет-журнал для широкого загалу, створений у 2016 році. Назва «НАШЕ НЕБО» виникла у 1998 р. під час обговорення з директором Головної астрономічної обсерваторії Національної академії наук України академіком Я.С. Яцківим ідеї щодо заснування Київським республіканським планетарієм науково-популярного видання астрономічного змісту.

Упродовж 2006—2009 рр. я видавав малим накладом журнал «НАШЕ НЕБО.observer», а з 2010 р. веду блог «Ми і Всесвіт». Далі науково-популярні матеріали вміщуватиму головно на цьому сайті.

Іван Крячко

Написати електронний лист

Ви маєте змогу написати електронного листа з будь-якого питання щодо астрономії та інтернет-журналу «Наше небо»

Дякуємо за Вашу увагу до «Нашого неба»!

Please publish modules in offcanvas position.