Василенко А. А., к.ф-м.н.

автор висловлює велику подяку професору, д.ф.-м.н., Лозицькому В. Г. за цінні поради та вказування на помилки під час написання цього тексту


Fig 5

Тема, на яку я тут зараз напишу, вже кілька разів виникала як і на популярних лекціях, так і в спілкуваннях між моїми колегами. Тому було вирішено написати невелику, але деталізовану відповідь на дане питання, а саме — якого кольору Сонце? Здається, «дитяче» питання, яке, позаяк, має як мінімум п’ять (!) відповідей — чотири часткові та одну універсальну, але складну. Якщо Вам ліньки приділити кілька хвилин — можете прочитати лише перший пункт. Там приведена відповідь, яка є прийнятною для всіх — і для вчених і для не спеціалістів. Цю відповідь можете розповідати і дітям і іншим дорослим.

Cartography of the Local Cosmos 1Людство досягло великих успіхів у розумінні нашого місця у Всесвіті. Від ранніх картографів до сучасних астрономів; ми завжди намагаємось дізнатися більше про те, де живемо. Кожен, кого знаєте, може сказати вам, де живе: яка вулиця, місто, нація та континент. Вони також можуть сказати вам, що вони мешкають на планеті під назвою Земля, яка обертається навколо Сонця, як й інші сім планет (а також найвідоміша карликова планета Плутон). Але багато людей не може так просто пояснити, де вони знаходяться в космічному просторі, коли йдеться про масштаб, більший, ніж Сонячна система. У цій замітці її автори намагаються зробити ці знання доступними, пропонуючи 3D-тур по сусіднім галактикам. Можливо, коли-небудь хтось із нас, дивлячись на мапу галактик у Всесвіті, вкаже на одну з них і скаже «ми живемо тут!» Хто знає — може, цього ніколи і не трапиться. Але є щось глибоке в тому, щоб дізнатися про своє місце у Космосі на всесвітньому масштабі.

10 Year Time Lapse of Sun SDO

Обсерваторія сонячної динаміки (Solar Dynamics Observatory, SDO) NASA неперервно спостерігає за Сонцем з 2010 року. З навколоземної орбіти SDO отримала 425 мільйонів зображень Сонця з високою роздільною здатністю, накопичивши 20 мільйонів гігабайт даних за останні 10 років. Ця інформація дала змогу зробити багато відкриттів про діяльність найближчої до нас зорі, а також про те, як вона впливає на Сонячну систему.

astro pidr profil 11 2020 zastavka

Видавництво «Педагогічна думка» випустило у світ підручник з астрономії профільного рівня для 11 класу загальноосвітніх навчальних закладів за навчальною програмою авторського колективу під керівництвом Яцківа Я. С.

Підручник рекомендовано Міністерством освіти і науки України (наказ МОН України від 12.04.2019 р. № 472).

Solar Science Timeline zastavka

Людство вивчає Сонце упродовж тисячоліть. Стародавні вавилоняни фіксували затемнення на глиняних табличках. Вчені епохи Відродження спостерігали через телескопи, відстежуючи сонячні плями. Врешті-решт ми вийшли в космос, і перші штучні супутники захопили сонячні частинки, що мчать повз Землю.

Кожне покоління намагалося вийти за межі можливостей своїх інструментів. Тому будувало нові, й виникало багато нових питань. Передові нині дослідження Сонця можна простежити до їх витоків, тобто до зусиль ранніх спостерігачів на Землі, які так само прагнули зрозуміти нашу найближчу зорю. Це скорочена розповідь тієї наукової історії: поступ в часі, що уможливив наше нинішнє розуміння Сонця.

Докладніше про «Наше небо»

Це науково-популярний астрономічний інтернет-журнал для широкого загалу, створений у 2016 році. Назва «НАШЕ НЕБО» виникла у 1998 р. під час обговорення з директором Головної астрономічної обсерваторії Національної академії наук України академіком Я.С. Яцківим ідеї щодо заснування Київським республіканським планетарієм науково-популярного видання астрономічного змісту.

Упродовж 2006—2009 рр. я видавав малим накладом журнал «НАШЕ НЕБО.observer», а з 2010 р. веду блог «Ми і Всесвіт». Далі науково-популярні матеріали вміщуватиму головно на цьому сайті.

Іван Крячко

Написати електронний лист

Ви маєте змогу написати електронного листа з будь-якого питання щодо астрономії та інтернет-журналу «Наше небо»

Дякуємо за Вашу увагу до «Нашого неба»!

Please publish modules in offcanvas position.