Три екзокомети виявлено навколо зорі Бета Живописця

news 23 05 19Космічний телескоп TESS, що належить NASA, дав змогу відкрити перші три комети, які обертаються навколо зорі Бета Живописця (β Pic). Це відкриття трапилося лише через рік після початку місії TESS, основна мета якої — пошук екзопланет, тобто планет, що містяться біля інших (не Сонця) зір. Реєстрація сигналів від набагато менших, як порівняти їх з планетами, екзокомет вимагає аналізу точної кривої блиску зорі. Таку криву тепер можна побудувати на підставі спостережних даних, отриманих новим космічним телескопом.

 

news 23 05 19 1v

Уявлення художника про екзокомети у планетній системі зорі Бета Живописця. Фото з сайту https://phys.org.

Себастьян Зіеба (Sebastian Zieba), студент-магістр з групи Констанці Цвінц (Konstanze Zwintz) в Інституті астрофізики та фізики частинок (Institute of Astro- and Particle Physics) в Університеті Інсбрука, виявив сигнал від екзокомет, коли вивчав криву блиску β Pic, яку TESS отримав у березні поточного року. «Дані показали значне зниження інтенсивності світла спостережуваної зорі. Ці зміни, зумовлені проходженням об’єктів перед диском зорі, явно можуть бути пов’язані з кометами, що містяться на її орбітах», — пояснили Себастьян Зіба і Констанце Цвінт.

Науковці з Інсбрука в співпраці з колегами із університетів Лейдена (Нідерланди) та Ворика (Великобританія) виконали аналіз та інтерпретували сигнали екзокомет. Результати дослідників оприлюднить міжнародний журнал Astronomy and Astrophysics.

news 23 05 19 2v

Частини кривої блиску Бета Живописця, отриманої за даними спостережень космічного телескопа TESS, ілюструють три події затемнення, спричинені екзокометами. Фото з сайту https://phys.org.

Три схожі системи з екзокометами нещодавно виявлено навколо трьох інших зір під час аналізу даних місії «Кеплер». Дослідники припускають, що екзокомети частіше існують навколо молодих зір. «Космічний телескоп “Кеплер” спостерігав старі зорі, схожі на Сонце, на відносно невеликій ділянці неба. Натомість TESS спостерігає зорі по всьому небі, зокрема й молоді зорі», ― сказала Констанце Цвінтц. Зацікавлення вченої — якраз молоді зорі, і її вважають всесвітньо відомим експертом в галузі астросейсмології.

Доктор Ґрант Кеннеді (Grant Kennedy) з фізичного факультету Ворицького університету, який допомагав моделювати та інтерпретувати дані, сказав: «Це відкриття важливе для науки про екзокомети з кількох причин. Здогадки, засновані на інших спостереженнях, про наявність екзокомет біля β Pic існують вже протягом трьох десятиліть. Наступна мета полягає в тому, щоб знайти такі об’єкти навколо інших зір, і це відкриття показує ― TESS може це зробити».

Молода і дуже яскрава зоря Бета Живописця — «знаменитість» серед астрономів з багатьох причин. «Вже в 1980-х роках дослідження β Pic дали переконливі докази існування планетних систем навколо інших зір, крім нашого Сонця, тобто за десять років до того, як екзопланети відкрили. Вік зорі становить близько 23 мільйонів років, тобто вона відносно молода», ― зауважила Констанца Цвінтц.

Існування екзокомет навколо Бета Живописця було передбачено в 1999 році. Зіба і Цвінтц раді, що нарешті підтвердили цю теорію. «У майбутньому ми хочемо знайти відповіді на питання про те, як часто трапляються екзокомети і чи справді їх кількість зменшується з віком зорі. Інформація про це важлива, бо аналізуючи комети навколо молодої зорі, можна також зробити висновки про історію нашої планетної системи. Бо ми знаємо, що Сонячна система мала значно більше комет на ранньому етапі свого формування», — пояснила Констанце Цвінтц.

У майбутньому дослідники хочуть дослідити склад екзокомет, наприклад, щодо вмісту в них води. Самі комети менші, ніж екзопланети, але мають дуже великі хвости, довжина яких може становити багато мільйонів кілометрів. «Ми бачимо не ядро комети, а матеріал, який здувається з комети й віддаляється від неї. Таким чином, дані TESS не говорять нам про те, якими великими є комети, оскільки пиловий хвіст може бути довгим і не дуже щільним, або не дуже довгим, але щільним. У обох варіантах буде схожа крива блиску», ― пояснила Цвінц.

За інф. з сайту https://phys.org

Докладніше про «Наше небо»

Це науково-популярний астрономічний інтернет-журнал для широкого загалу, створений у 2016 році. Назва «НАШЕ НЕБО» виникла у 1998 р. під час обговорення з директором Головної астрономічної обсерваторії Національної академії наук України академіком Я.С. Яцківим ідеї щодо заснування Київським республіканським планетарієм науково-популярного видання астрономічного змісту.

Упродовж 2006—2009 рр. я видавав малим накладом журнал «НАШЕ НЕБО.observer», а з 2010 р. веду блог «Ми і Всесвіт». Далі науково-популярні матеріали вміщуватиму головно на цьому сайті.

Іван Крячко

Написати електронний лист

Ви маєте змогу написати електронного листа з будь-якого питання щодо астрономії та інтернет-журналу «Наше небо»

Дякуємо за Вашу увагу до «Нашого неба»!

Please publish modules in offcanvas position.