Мапи південного полюса Місяця для майбутніх астронавтів

news 21 05 19Адміністрація президента Трампа доручила NASA відправити астронавтів на поверхню Місяця до кінця 2024 року (див. про це в замітці «Космічна місія “Артеміда”» на сайті «Астроосвіта»). Мета агентства — південний полярний район Місяця. Там є кратери в які ніколи не потрапляє сонячне світло й постійна низька температура уможливила накопичення багато льоду, потенційного джерела для ракетного палива, повітря і води.

Щоб допомогти науковцям, які плануватимуть пілотовані місії, краще зрозуміти регіон, Інститут Місяця та планет (the Lunar and Planetary Institute, LPI) створив новий атлас. Його різного масштабу кольорові мапи із зазначенням висот охоплюють південну полярну область і чітко виділяють місця, де можна знайти лід. Вони також вказують на освітлені райони, де майбутні екіпажі можуть скористатися сонячною енергією.

news 21 05 19 vМапа Місяця між 80 градусами південної широти і південним полюсом, укладена на підставі даних лазерного висотоміра космічного зонда Lunar Reconnaissance Orbiter. Постійно затінені ділянки, які ніколи не освітлює Сонце — можливі джерела льоду — позначено червоними контурами з чорною заливкою. Фото з сайту https://astronomynow.com.

Новий атлас містить 14 топографічних мап, створених на основі даних високої роздільної здатності, отриманих з допомогою космічного зонда Lunar Reconnaissance Orbiter (Місячний орбітальний розвідник). Їх доповнюють цифрові моделі рельєфу, які отримано завдяки лазерному висотоміру LRO.

Науковці з LPI зазначили, що південний полюс Місяця є особливо цікавим місцем для вивчення і новий атлас сприятиме цьому.

Сонце на полюсах Місяця ніколи не піднімається над горизонтом вище, ніж приблизно один градус. Саме тому деякі глибокі кратери та інші ділянки, що лежать в низинах рельєфу, ніколи не отримують сонячного світла. В умовах постійних низьких температур може утворюватися водяний лід, який за інших обставин сублімується, тобто із твердого стану переходить одразу в газоподібний.

Хоча це буде нелегко, але майбутні астронавти зможуть використовувати електроліз на сонячних батареях, щоб розкласти водяний лід на водень і кисень. Це уможливить тривале перебування людей на Місяці.

За інф. з сайту https://astronomynow.com

Докладніше про «Наше небо»

Це науково-популярний астрономічний інтернет-журнал для широкого загалу, створений у 2016 році. Назва «НАШЕ НЕБО» виникла у 1998 р. під час обговорення з директором Головної астрономічної обсерваторії Національної академії наук України академіком Я.С. Яцківим ідеї щодо заснування Київським республіканським планетарієм науково-популярного видання астрономічного змісту.

Упродовж 2006—2009 рр. я видавав малим накладом журнал «НАШЕ НЕБО.observer», а з 2010 р. веду блог «Ми і Всесвіт». Далі науково-популярні матеріали вміщуватиму головно на цьому сайті.

Іван Крячко

Написати електронний лист

Ви маєте змогу написати електронного листа з будь-якого питання щодо астрономії та інтернет-журналу «Наше небо»

Дякуємо за Вашу увагу до «Нашого неба»!

Please publish modules in offcanvas position.