Сполучення Марса і Юпітера в день весняного рівнодення

Mars&Yupiter 20 03 20Момент весняного рівнодення 2020 року за даними Астрономічного календаря Головної астрономічної обсерваторії НАН України трапиться 20 березня о 9 год 35 хв київського часу. Нагадаю, рівнодення це момент часу, коли центр диска Сонця перетинає небесний екватор. У день весняного рівнодення (20 чи 21 березня) Сонце переходить з південної півкулі неба в північну, а осіннього (23 вересня) — з північної півкулі неба в південну.

Цього року в день весняного рівнодення відбудеться сполучення Марса і Юпітера, яке, за умови ясного неба, можна спостерігати візуально, тобто без допомоги оптичних інструментів.

В астрономії під сполученням планет розуміють таке їх взаємне розміщення на небесній сфері, коли різниця прямих піднесень (одна з небесних координат в другій екваторіальній системі небесних координат) світил дорівнює нулю. Якщо говорити дуже просто, то у момент сполучення планети,зазвичай, містяться відносно близько одна відносно одної на зоряному небі.

Найменша відстань між Марсом і Юпітером 20 березня 2020 р. буде за київським часом о 8 год 23 хв. Вона становитиме 42 кутові хвилини. Як бачите, відстань вказана не в кілометрах, бо йдеться не про те, як далеко одна від одної лежать планети в Сонячній системі, а про їхню відстань на небесній сфері. Тобто те, що бачить спостерігач, перебуваючи на Землі. Щоб уявити, як близько лежать світила на небі в таких випадках, найчастіше наводять значення кутових розмірів диска повного Місяця — 30 кутових хвилин, або 0,5 кутового градуса.

Хоча момент найменшої відстані між Марсом і Юпітером припадає на денний час, на досвітньому небі вони будуть майже на такій же відстані. Тому побачити їхню близьку зустріч можна доволі легко. Тим паче, що Юпітер в ці дні є найяскравішою планетою (видима зоряна величина –2,1) на ранковому небі й буде такою протягом наступних місяців. Марс поступається Юпітеру в яскравості суттєво (приблизно в 16 разів), але планету також добре видно на тлі ранкових зір. Зауважте, що не так далеко від цих планет лежить ще й Сатурн!

Mars&Yupiter 20 03 20

Схема розміщення планет на небесній сфері 20 березня 2020 року о 5 год 30 хв київського часу для спостерігача, який перебуває на широті Києва. Фото ВЦ «Наше небо» за допомогою електронного планетарію «Stellarium».

На ранковому небі 20 березня також буде дуже тонкий серп старого Місяця. Він зійде лише незадовго до сходу Сонця. Його освітлена частина вказуватиме на Меркурій. Ця планета міститься низько над видноколом і знайти її на доволі світлому небі візуально не просто.

Ясного неба і вдалих спостережень!

Докладніше про «Наше небо»

Це науково-популярний астрономічний інтернет-журнал для широкого загалу, створений у 2016 році. Назва «НАШЕ НЕБО» виникла у 1998 р. під час обговорення з директором Головної астрономічної обсерваторії Національної академії наук України академіком Я.С. Яцківим ідеї щодо заснування Київським республіканським планетарієм науково-популярного видання астрономічного змісту.

Упродовж 2006—2009 рр. я видавав малим накладом журнал «НАШЕ НЕБО.observer», а з 2010 р. веду блог «Ми і Всесвіт». Далі науково-популярні матеріали вміщуватиму головно на цьому сайті.

Іван Крячко

Написати електронний лист

Ви маєте змогу написати електронного листа з будь-якого питання щодо астрономії та інтернет-журналу «Наше небо»

Дякуємо за Вашу увагу до «Нашого неба»!

Please publish modules in offcanvas position.