Побачити Нептун допоможе Венера

Venus&Neptun 27 01 20 mВосьму планету Сонячної системи, Нептун, побачити на зоряному небі без телескопа чи сильного бінокля не можна. Її видима зоряна величина становить +7,9, а найслабші зорі, які можна бачити неозброєним оком, тобто без телескопа, мають видиму зоряну величину +6. Але, навіть маючи телескоп чи бінокль, знайти Нептун не просто. Треба знати його положення серед зір на момент спостережень. Для цього досвідчені спостерігачі використовують мапи зоряного неба, електронні планетарії тощо. Водночас природа час від часу «дарує» нам свої підказки для таких пошуків. Найвиразнішими серед яких є Місяць, або Венера.

Нині (на початку 2020 року) всі, хто мав змогу подивитися на вечірнє небо, звертали увагу на яскраву «зорю», що сяє в його південно-західний частині. Це планета Венера. Вечірній період її видимості триватиме до кінця травня поточного року, тобто протягом п’яти календарних місяців планету можна бачити на небі.

Venus&Neptun 27 01 20 1Венера на вечірньому київському небі наприкінці минулого року. Фото автора

Нептун упродовж 2020 р. перебуває в сузір’ї Водолія, а Венера перетнула межу цього сузір’я 11 січня й рухається «назустріч» з найвіддаленішою планетою. Зрозуміло, ця зустріч планет буде для спостерігача тільки позірною; у міжпланетному просторі їх віддаляє велика відстань й кожна з них рухається своєю орбітою довкола Сонця.

Однак на зоряному небі Венера і Нептун опиняться дуже близько у понеділок 27 січня 2020 р. За даними Астрономічного календаря Головної астрономічної обсерваторії НАН України на 2020 рік мінімальна відстань між планетами становитиме 4 кутові хвилини о 22 год 26 хв київського часу. (Для порівняння: кутові розміри диска повного Місяця становлять 30 хв)

Venus&Neptun 27 01 20 2Вигляд ділянки зоряного неба з Венерою і Нептуном 27 січня 2020 р. о 18 год київського часу на широті Києва. ВЦ «Наше небо» за допомогою електронного планетарію «Stellarium»

Мала кутова відстань між планетами означає, що вони обидві гарантовано потраплять у поле зору телескопа (за умови, що його збільшення не буде дуже великим). Щоправда, помітити Нептун поряд з яскравою Венерою, буде також не просто. Різниця видимих зоряних величин цих світил становитиме 12m, тобто Венера у понад 60 000 разів яскравіша, ніж Нептун!

Велика ймовірність того, що на тлі яскравої Венери Нептун побачити не вдасться. Але це не катастрофа! :) Радимо «вивести» Венеру з поля зору телескопа, націлившись на зорю φ Водолія. Її видима зоряна величина становить +4,2, а тому цю зорю легко побачити в телескоп. Тепер у його полі зору варто розгледіти Нептун.

Ясного неба і вдалих спостережень!

Іван Крячко

Докладніше про «Наше небо»

Це науково-популярний астрономічний інтернет-журнал для широкого загалу, створений у 2016 році. Назва «НАШЕ НЕБО» виникла у 1998 р. під час обговорення з директором Головної астрономічної обсерваторії Національної академії наук України академіком Я.С. Яцківим ідеї щодо заснування Київським республіканським планетарієм науково-популярного видання астрономічного змісту.

Упродовж 2006—2009 рр. я видавав малим накладом журнал «НАШЕ НЕБО.observer», а з 2010 р. веду блог «Ми і Всесвіт». Далі науково-популярні матеріали вміщуватиму головно на цьому сайті.

Іван Крячко

Написати електронний лист

Ви маєте змогу написати електронного листа з будь-якого питання щодо астрономії та інтернет-журналу «Наше небо»

Дякуємо за Вашу увагу до «Нашого неба»!

Please publish modules in offcanvas position.