Персеїди 2021. Без яскравого світла Місяця!

Perseidy 2021 1Камери спостережень за метеорами Управління метеороїдів (Meteoroid Environment Office) NASA зафіксували перший метеор з потоку Персеїди 26 липня поточного року. Згідно з даними Астрономічного календаря, який щорічно видає Головна астрономічна обсерваторія НАН України, цей потік триває з 15 липня до 24 серпня. Проте найкраще спостерігати метеори в ніч максимальної дії потоку — для Персеїд це ніч з 11 на 12 серпня чи, можливо, з 12 на 13 серпня. Неоднозначність визначення часу пояснюється тим, що дати точний прогноз, коли трапиться найбільша кількість метеорів, складно.



Perseidy 2021 2На діаграмі показано очікувані рівні активності Персеїд у липні та серпні 2021 року щодо максимуму 11—13 серпня без урахування впливу Сонця, Місяця та хмар. Години зазначено за Всесвітнім часом (UTC). Фото з сайту https://blogs.nasa.gov.

Цього року Місяць, яскраве небесне світило, а тому найсуттєвіша завада для спостережень метеорів, не заважатиме «мисливцям» за Персеїдами, бо він увечері заходить за обрій і не з’являється на небі до ранку. Тож варто цим скористатися! Тим паче, що в 2022 році в ймовірну ніч максимуму буде повний Місяць, тобто супутник нашої планети матиме найгіршу для спостерігачів метеорів фазу. Не кращими за умови цього року, в сенсі наявності Місяця на зоряному небі, будуть умови для спостереження Персеїд і в 2023 р.

Фахівці прогнозують, що в серпні цього року можна буде бачити протягом години понад 40 метеорів з потоку Персеїди. Щоправда, цю можливість матимуть ті спостерігачі, над якими буде темне зоряне небо, тобто без світлового забруднення. Якщо хтось намагатиметься спостерігати Персеїди в місті чи селищі, то шанси значно менші — кілька метеорів упродовж години. Є ще одна особливість — що далі на Південь, то метеорів видно менше. Якщо спостерігач перебуває на географічній широті більшій, ніж 30 градусів південної широти, то метеорів з потоку Персеїди він на своєму зоряному небі не побачить взагалі.

В Україні, звісно, за умови ясного неба, Персеїди видно прекрасно! Це, мабуть, найкращий метеорний потік для широкого загалу спостерігачів — літо, ще відносно теплі ночі й вже доволі темне серпневе зоряне небо.

Не обов’язково під час спостережень Персеїд дивитися на ділянку неба, де міститься радіант потоку, тобто те місце з якого, як здається, вилітають метеори (див. мал., вміщений нижче). Треба просто дивитися на зоряне небо протягом тривалого часу і тоді ви гарантовано побачите «зорі, що падають з неба».

Perseidy 2021 3На мапі-схемі показано положення радіанта метеорного потоку Персеїди на зоряному небі 12 серпня 2021 року о 3 годині київського літнього часу на широті Києва. Наведено зорі тільки до 4,5 видимої зоряної величини.  Фото ВЦ «Наше небо».

У справі полювання на метеори важливо мати комфорт — крісло, лежак тощо, бо стояти із задертою вгору головою тривалий час важко. Оскільки спостерігати метеори доцільно кілька годин поспіль, а найкраще всю ніч, до світанку, то слід заздалегідь подбати про їжу (бутерброди, печиво тощо) та гарячий чай чи каву.

Насамкінець нагадаю, що Персеїди спричиняють дрібні рештки комети Свіфта-Таттла. Період її обертання навколо Сонця становить 133 роки і рухаючись навколо нього комета «розсипала» вздовж своєї орбіти частину власної речовини. Щороку Земля перетинає орбіту комети й «сміття», яке залишила у міжпланетному просторі комета Свіфта-Таттла, потрапляючи в атмосферу нашої планети викликає явище метеорів.

І вже зовсім наостанок! Якщо ви не маєте можливості спостерігати Персеїди «наживо», але у вас є інтернет і охота їх побачити, то Управління метеороїдів NASA в ніч з 11 на 12 серпня планує показати їх у прямому етері на Facebook, Twitter та YouTube. Трансляція буде з 6 до 13 години за літнім київським часом, тобто вже в денний час для України! Якщо в ніч на 11 серпня небо буде хмарним, то етер спробують провести знову 12—13 серпня в той же час.

Ясного неба й вдалих спостережень!

Докладніше про «Наше небо»

Це науково-популярний астрономічний інтернет-журнал для широкого загалу, створений у 2016 році. Назва «НАШЕ НЕБО» виникла у 1998 р. під час обговорення з директором Головної астрономічної обсерваторії Національної академії наук України академіком Я.С. Яцківим ідеї щодо заснування Київським республіканським планетарієм науково-популярного видання астрономічного змісту.

Упродовж 2006—2009 рр. я видавав малим накладом журнал «НАШЕ НЕБО.observer», а з 2010 р. веду блог «Ми і Всесвіт». Далі науково-популярні матеріали вміщуватиму головно на цьому сайті.

Іван Крячко

Написати електронний лист

Ви маєте змогу написати електронного листа з будь-якого питання щодо астрономії та інтернет-журналу «Наше небо»

Дякуємо за Вашу увагу до «Нашого неба»!

Please publish modules in offcanvas position.