Планети-гіганти в опозиції 2021 року

oppositio S&Y 2021mБільшості людей слово опозиція (лат. oppositio — протиставлення) відоме з політичного лексикону, але цей термін, як і відповідне йому поняття, є також в астрономії. Якщо говорити строго науково, то опозиція чи протистояння — це положення верхньої планети (до таких в Сонячній системі належать Марс, Юпітер, Сатурн, Уран і Нептун, тобто планети, орбіти яких лежать за орбітою Землі), коли різниця екліптичних довгот планети й Сонця дорівнює 180°.

Іншими словами — в момент протистояння верхня планета, Земля і Сонце лежать на одній прямій, відстань між планетою та Землею найменша, а блиск планети і тривалість її видимості на небесній сфері найбільші. Цю конфігурацію ілюструє світлина, подана на початку замітки. Відтинок часу, коли верхня планета перебуває в опозиції, є найкращим періодом для її спостережень з поверхні Землі. Вона сходить увечері й перебуває на зоряному небі до світанку.

Опозиція Сатурна в 2021 р. трапиться 2 серпня о 9 год 06 хв київського літнього часу. Це саме той момент, коли різниця екліптичних довгот планети й Сонця становитиме 180°. Хоча опозиція Сатурна припадає на денний час, це не означає, що «все пропало». Ні, планету на початку серпня можна спостерігати протягом всієї ночі, тобто з вечора до світанку. Загалом Сатурн буде видно на нашому зоряному небі до кінця поточного року.

oppositio S&Y 2021 1vПоложення Сатурна на зоряному небі 2 серпня 2021 року о 22 годині київського літнього часу на широті Києва. Графіка ВЦ «Наше небо» за допомогою електронного планетарію Stellarium.

Упродовж серпня Сатурн видно як доволі яскраву зорю (+0,2 зоряної величини) з вечора в східній ділянці неба в сузір’ї Козорога. Протягом ночі планета проходить південну ділянку зоряного неба й на світанку згасає на тлі заграви в південно-західній частині неба.

Сатурн можна бачити на зоряному небі візуально, тобто без допомоги будь-яких оптичних інструментів. Щоправда він при цьому нагадує яскраву зорю, не більше. Але, якщо у вас є бінокль чи телескоп, тоді для вас починається гарний період «полювання» на кільця Сатурна.

Якщо ви станете на початку серпня спостерігати Сатурн, то неодмінно зауважите на небі «зорю», що приблизно у 18 разів яскравіше, ніж планета. Вона піднімається над видноколом пізніше Сатурна і тому її видно ліворуч від нього на відстані майже 20 кутових градусів. Помітне на небі світило (-2,9 зоряної величини) не належить до сімейства зір, бо це планета Юпітер.

Протистояння Юпітера в 2021 році припадає на 20 серпня. Цей момент трапиться о 3 год 20 хв за київським літнім часом. Планета міститься в сузір’ї Козорога; її в серпні видно з раннього вечора до світанку. Юпітер буде доступним для спостережень до кінці поточного року.

oppositio S&Y 2021 2vПоложення Юпітера на зоряному небі 20 серпня 2021 року о 3 годині київського літнього часу на широті Києва. Графіка ВЦ «Наше небо» за допомогою електронного планетарію Stellarium.

Насамкінець звертаю увагу на цікаву конфігурацію планет, яку раджу при нагоді подивитися 19 чи 20 серпня. Раннім вечором, десь о 20 год 30 хв за літнім київським часом, можна на небі одночасно побачити Юпітер і Венеру. Ці планети наче сидітимуть на протилежних кінцях гойдалки — Венера сяятиме низько на заході, а Юпітер, який в ці дні перебуває навпроти Сонця, — низько на південному сході. Венера буде заходити за обрій, а Юпітер натомість підніматиметься все вище й вище над видноколом (див. світлину, вміщену нижче).

oppositio S&Y 2021 3Положення Юпітера і Венери на зоряному небі 20 серпня 2021 року о 20 год 30 хв київського літнього часу на широті Києва. Графіка ВЦ «Наше небо» за допомогою електронного планетарію Stellarium.

Майте на увазі, що для спостережень цієї небесної гойдалки вам треба обрати місце з відкритим горизонтом від сходу до заходу. Крім цього, час спостережень обмежений, бо Венера зайде невдовзі після 21 години.

Ясного неба й вдалих спостережень!

Підготував Іван Крячко

Докладніше про «Наше небо»

Це науково-популярний астрономічний інтернет-журнал для широкого загалу, створений у 2016 році. Назва «НАШЕ НЕБО» виникла у 1998 р. під час обговорення з директором Головної астрономічної обсерваторії Національної академії наук України академіком Я.С. Яцківим ідеї щодо заснування Київським республіканським планетарієм науково-популярного видання астрономічного змісту.

Упродовж 2006—2009 рр. я видавав малим накладом журнал «НАШЕ НЕБО.observer», а з 2010 р. веду блог «Ми і Всесвіт». Далі науково-популярні матеріали вміщуватиму головно на цьому сайті.

Іван Крячко

Написати електронний лист

Ви маєте змогу написати електронного листа з будь-якого питання щодо астрономії та інтернет-журналу «Наше небо»

Дякуємо за Вашу увагу до «Нашого неба»!

Please publish modules in offcanvas position.