Комета Галлея почала свою 38-річну подорож назад до Землі

Починаючи з суботи, 9 грудня, ми можемо нарешті з абсолютною впевненістю стверджувати, що комета Галлея наближається.

Comet Halley 2061 1

Ця найвідоміша з усіх комет рухається навколо Сонця по еліптичній орбіті, яка наближає її до нього, а потім виносить далеко за межі внутрішньої Сонячної системи. Починаючи з 9 лютого 1986 року, коли комета досягла перигелію — найближчого проходження комети повз Сонце — вона почала свою довгу подорож назад у далекий космос. І з того часу й донині комета невблаганно віддалялася від Сонця.

Але в суботу 9 грудня о 1 годині за Всесвітнім часом (о 3 год за київським часом, Ред.), це закінчилося. Бо в цей момент комета Галлея досягла афелію — точки своєї орбіти, що лежить найдальше від Сонця (на відстані 5,26 мільярда км). Це на відстані 759,8 мільйонів км від орбіти Нептуна, найдальшої відомої планети. Востаннє комета була в цій точці своєї орбіти у квітні 1948 року.

Коли комета Галлея досягне афелію, її орбітальна швидкість сповільниться до 0,909 км на секунду або близько 3272 км на годину. Порівняйте це з тим, коли комета була в перигелії 9 лютого 1986 року й мчала навколо Сонця зі швидкістю 54,52 км на секунду, тобто приблизно 195 609 км на годину.

Отже, від 9 грудня комета знову — вперше за майже 38 років — наблизиться до Сонця. Згідно з другим законом Кеплера, небесне тіло рухається найшвидше, коли воно перебуває в перигелії, і найповільніше в афелії. Отже, як тільки комета Галлея пройде через афелій, її орбітальна швидкість почне — спочатку дуже повільно — збільшуватися на шляху до Сонця.

У таблиці нижче вказано час, коли комета Галлея перетне орбіти семи планет під час свого руху до Сонця. Середню відстань кожної орбіти вказано в астрономічних одиницях (а.о.). Одна астрономічна одиниця дорівнює середній відстані Землі від Сонця 149 597 870 км.

Подорож комети Галлея Сонячною системою

Планета Відстань орбіти від Сонця в а.о. Дата перетину орбіти кометою
Нептун 30,6

7 травня 2041 року

Уран 19,2 1 травня 2053 року
Сатурн 9,54 7 грудня 2058 року
Юпітер 5,2 25 червня 2060 року
Марс 1,52 16 травня 2061 року
Земля 1,0 19 червня 2061 року
Венера 0,72 9 липня 2061 року

Комета Галлея знову прибуде до перигелію 28 липня 2061 року.

Заглядаючи вперед до 2061 року

Отже, чого ми можемо очікувати від наступної появи комети Галлея через 38 років? З нинішньою середньою тривалістю життя американців, що наближається до 79 років, якщо ви народилися після 1982 року, у вас є більше ніж 50 на 50 шансів стати свідками повернення комети влітку 2061 року.

На своєму шляху до Сонця, наприкінці весни та на початку літа, її можна буде побачити на ранковому небі північної півкулі.

Цікаво, що 2061 рік є дзеркальним відображенням останньої появи комети взимку/ранньою весною 1986 року. Тоді комета була поза полем зору та була на протилежному боці від Сонця в середині зими; але в середині літа 2061 року комета опиниться по той самий бік Сонця, що й ми, у повній видимості та буде принаймні в 10 разів яскравішою! Потім вона швидко опускатиметься на небесній сфері вниз і, перейшовши на вечірнє небо, поступово стане видимою у південній півкулі.

Але для глядачів у середніх північних широтах комета все одно має перетворитися на привабливе видовище, хоча й низько в західній та північно-західній ділянці неба ранніми серпневими вечорами.

Comet Halley 2061 2

Комета Галлея над Улуру, Австралія, 1986 рік. Авторські права на зображення: Impressions Photography/Getty Images. Фото з сайту www.space.com.

Двомісячне видовище

Головне шоу починається вранці в середині червня. 18 червня комета Галлея перебуватиме в сузір’ї Тельця, на відстані 1,2 кутових градусів на північний захід від Плеяд. Вона буде досить тьмяною — її видима зоряна величина становитиме +5,6 (зазвичай око людини бачить світила до +6,0 видимої зоряної величини — Ред.), і малоймовірно, що спостерігачі в хороших місцях побачать її блакитний іонний хвіст набагато довший, ніж 1 кутовий градус. В цей час комета буде на відстані 269 мільйонів км від Землі.

Але комета наближатиметься як до Сонця, так і до Землі все швидше й швидше, тому з кожним наступним ранком вона підніматиметься все вище в темне небо та ставатиме помітно яскравішою.

До 1 липня вона стане яскравішою до +4,3 зоряної величини з коротким хвостом, можливо, завдовжки кілька градусів. 10 липня вона перебуватиме на відстані 150 мільйонів кілометрів від Землі, і її яскравість збільшиться більш ніж удвічі, до величини +3,5. Через тиждень, коли блиск комети буде на рівні близько 2,5 зоряної величини, хвіст стане більш помітним і досягатиме приблизно 5 градусів у довжину. В ці дні комета Галлея рухатиметься зі сходу на північний схід через п’ятикутник сузір’я Возничого.

23 липня голова комети, можливо, така ж яскрава, як небесне світило першої зоряної величини, лежатиме низько на північно-східному світанковому небі. А короткий хвіст комети буде спрямований майже прямо вгору від горизонту.

Comet Halley 2061 3Мапа положення комети для спостерігачів, що перебувають на широті 40 градусів північної широти (для порівняння: широта Ялти становить 44° 30' — Ред.). Для кожної дати Сонце міститься на 12 градусів нижче горизонту — це початок навігаційних присмерків, тобто приблизно за 80 хвилин до сходу Сонця. Орієнтація та довжина хвоста приблизні. Також позначені приблизні прогнозовані видимі зоряні величини комети. Авторські права на зображення: Джо Рао (Joe Rao). Фото з сайту www.space.com.

На цей час комета Галлея поступово переходитиме від ранкового до вечірнього неба, і оскільки вона перебуватиме на кутовій відстані приблизно 21 градус на північ від Сонця у перигелії, то з 25 по 28 липня, її можна буде побачити як на світанку, так і ввечері. Видима зоряна величина комети досягне нульової величини. Почине розгортатися її яскравий, білий пиловий хвіст, який справляв велике враження на наших предків.

Вечірнє шоу ... Комета Галлея в кращому вигляді!

З початком серпня комета стає тільки вечірнім світилом. Спочатку її видимість буде обмежена повним місяцем 1 серпня, але до вечора 4 серпня комета нарешті засяє з настанням темряви у всій своїй красі, низько на заході.

Comet Halley 2061 4

Мапа положення комети для спостерігачів, що перебувають на широті 40 градусів північної широти (для порівняння: на такій широті приблизно міститься Анкара, столиця Туреччини  — Ред.). Для кожної дати Сонце міститься на 12 градусів нижче горизонту — це початок навігаційних присмерків, тобто приблизно за 80 хвилин до сходу Сонця. Орієнтація та довжина хвоста приблизні. Також позначені приблизні прогнозовані видимі зоряні величини комети. Авторські права на зображення: Джо Рао (Joe Rao). Фото з сайту www.space.com.

Справді, період з 4 до 8 серпня цілком міг би стати вершиною появи 2061 року: голову комети, яка світить так само яскраво, як світило першої зоряної величини, тепер супроводжує прямий і вузький хвіст, що відходить від неї на 10 або 15 градусів.

Наступними вечорами, коли комета Галлея відступить і від Сонця, і від Землі, її блиск послабшає. Крім того, коли вона рухатиметься на південний схід крізь сузір’я Діви, комета опускатиметься нижче до горизонту: 10 грудня її видима зоряна величина становитиме +1,8. Бонус чекає на тих, хто спостерігає за небом увечері 18 грудня, коли комета утворить рівнобедрений трикутник із майже чотириденним півмісяцем і Венерою. Зоряна величина комети зменшиться на цей час до величини +2,8. Потім 24 грудня комета Галлея пройде в межах одного градуса від Венери, згаснувши на той час до 3,3 зоряної величини.

Світлове забруднення є темною конячкою

З поточною середньою тривалістю життя американців, яка зараз наближається до 79 років, якщо ви народилися після 1982 року, у вас є більше ніж 50 на 50 шансів стати свідками повернення Галлея влітку 2061 року.

Проте я палко сподіваюся, що протягом наступних 38 років ми якимось чином зможемо знайти рішення, щоб зупинити світлове забруднення, яке невпинно зростає.

Якщо ні, існує цілком реальна небезпека того, що ми будемо «покарані електрикою», і вид на комету Галлея буде стертий яскравим світлом. Таким чином, наші діти й онуки цілком можуть опинитися без законної можливості привітати комету Галлея.

Коротко кажучи: хоча ми можемо дати досить хорошу оцінку того, що зробить комета Галлея під час свого наступного призначеного візиту, можна лише здогадуватися про те, яким буде стан нашого нічного неба до того часу.

Про автора оригінальної замітки: Джо Рао (Joe Rao) працює інструктором і запрошеним лектором у нью-йоркському планетарії Гайден. Він пише про астрономію для журналу Natural History, Farmers Almanac та інших видань.

За інф. з сайту www.space.com підготував Іван Крячко

Докладніше про «Наше небо»

Це науково-популярний астрономічний інтернет-журнал для широкого загалу, створений у 2016 році. Назва «НАШЕ НЕБО» виникла у 1998 р. під час обговорення з директором Головної астрономічної обсерваторії Національної академії наук України академіком Я.С. Яцківим ідеї щодо заснування Київським республіканським планетарієм науково-популярного видання астрономічного змісту.

Упродовж 2006—2009 рр. я видавав малим накладом журнал «НАШЕ НЕБО.observer», а з 2010 р. веду блог «Ми і Всесвіт». Далі науково-популярні матеріали вміщуватиму головно на цьому сайті.

Іван Крячко

Написати електронний лист

Ви маєте змогу написати електронного листа з будь-якого питання щодо астрономії та інтернет-журналу «Наше небо»

Дякуємо за Вашу увагу до «Нашого неба»!

Please publish modules in offcanvas position.