Китай запустив супутник ASO-S для вивчення Сонця та космічної погоди

Передова космічна сонячна обсерваторія під назвою Куафу-1 (Kuafu-1), ідею якої було запропоновано у 2011 році, стає до роботи.

news 09 10 22 1v

Китайський космічний зонд відправився для вивчення Сонця та покращення прогнозів космічної погоди.

Космічний апарат, відомий як Advanced Space-based Solar Observatory (ASO-S), стартував на ракеті Long March 2D у суботу (8 жовтня) о 23 год 43 хв за Гринвічем (7 год 43 хв ранку за пекінським часом 9 жовтня) із Центру запуску супутників Цзюцюань у Внутрішній Монголії.

Згідно з повідомленнями китайських державних засобів масової інформації, космічний зонд ASO-S, що отримав назву Kuafu-1 на честь гіганта в китайській міфології, який ганявся за Сонцем, успішно розгорнутий на цільовій орбіті, синхронній із Сонцем, на висоті приблизно 720 кілометрів над Землею.

news 09 10 22 2vУявлення художника про супутник Advanced Space Solar Observatory, що обертається навколо Землі. Авторські права на зображення: Китайська академії наук (Chinese Academy of Sciences CAS). Фото з сайту www.space.com.

Місія ASO-S була вперше запропонована спільнотою геліофізиків Китаю в 2011 році, згідно з даними Китайської академії наук (Chinese Academy of Sciences, CAS). Зонд масою 888 кілограмів використовуватиме три інструменти для вивчення магнітного поля Сонця, сонячних спалахів і викидів корональної маси (coronal mass ejections, CME), величезних згустків перегрітої плазми, які летять від Сонця зі швидкістю мільйон кілометрів на годину.

Сонячні спалахи часто пов’язані з CME, і обидва ці явища можуть вплинути на нас тут, на Землі. Потужні CME, наприклад, можуть спричиняти геомагнітні бурі, які спроможні порушити електромережі, радіозв’язок і GPS-навігацію. (Як «м’який» побічний ефект, CME також можуть посилити полярні сяйва.)

Мета роботи ASO-S — виконання одночасних спостережень за спалахами та CME, «щоб зрозуміти їхні зв’язки та механізми формування», — написали представники CAS в описі місії. Космічний зонд також вивчатиме, як енергія переходить через різні шари атмосфери Сонця, і як сонячне магнітне поле впливає на спалахи і розвиток CME.

Зонд ASO-S розрахований на роботу щонайменше чотири роки та генерацію близько 500 гігабайт даних щодоби. Ця інформація може мати значні практичні застосування. Науковці CAS вказують як цілі місії «спостереження за сонячними виверженнями та еволюцією магнітного поля для полегшення прогнозування космічної погоди та захисту цінних активів у космосі».

За інф. з сайту www.space.com.

Докладніше про «Наше небо»

Це науково-популярний астрономічний інтернет-журнал для широкого загалу, створений у 2016 році. Назва «НАШЕ НЕБО» виникла у 1998 р. під час обговорення з директором Головної астрономічної обсерваторії Національної академії наук України академіком Я.С. Яцківим ідеї щодо заснування Київським республіканським планетарієм науково-популярного видання астрономічного змісту.

Упродовж 2006—2009 рр. я видавав малим накладом журнал «НАШЕ НЕБО.observer», а з 2010 р. веду блог «Ми і Всесвіт». Далі науково-популярні матеріали вміщуватиму головно на цьому сайті.

Іван Крячко

Написати електронний лист

Ви маєте змогу написати електронного листа з будь-якого питання щодо астрономії та інтернет-журналу «Наше небо»

Дякуємо за Вашу увагу до «Нашого неба»!

Please publish modules in offcanvas position.