Персеїди 2015: коли, де і як спостерігати

Серпень, для всіх зачарованих зоряним небом, — місяць особливий. У серпні з неба «падає» багато «зір». Маю на увазі, звісно, метеори й найвідоміший їх потік — Персеїди. Нагадаю, що до звичайних зір метеори не належать — це явище викликають дрібні пилинки, залишки від комети Свіфта—Туттля, які потрапляють в атмосферу Землі й внаслідок «тертя об повітря» в ній «згорають».

Метеорний потік Персеїди діє з 15 липня до 17 серпня. Проте найбільшу кількість метеорів можна побачити в так звану ніч максимуму. Цього року така ніч буде з 12 на 13 серпня (що дуже важливо, спостереженням не заважатиме яскраве світло Місяця). Саме цієї ночі можна отримати максимум насолоди від споглядання неймовірно красивого астрономічного явища — метеорів.

Perseidy 2015 1На світлині — метеор з потоку Персеїди. Фото Богдана Боровика, 2013 р.

Де на небі треба шукати метеори? Особлива привабливість цього явища в тому, що метеори будуть заповнювати всю «кришталеву чашу» літнього неба. Тому, в яку б ділянку неба ви не дивилися, шанс побачити метеори завжди є. Але це явище має ще одну цікаву особливість — метеори, начебто, вилітають з однієї точки небесної сфери й линуть до поверхні Землі, спалахуючи кожен по-своєму в будь-якому місці зоряного неба. Ця точка має назву радіант метеорного потоку. Щоб побачити найбільше метеорів радимо зосередити увагу на тій ділянці неба, де лежить радіант.

На світлинах, поданих нижче, показано місце розміщення радіанта Персеїд на небесній сфері, а також його положення відносно сторін світу на початок і кінець зоряної ночі з 12 на 13 серпня 2015 р.

Perseidy 2015 2Місце положення радіанта метеорного потоку Персеїди на небесній сфері станом на вечір 12 серпня. Мал. ВЦ «Наше небо».

Perseidy 2015 3Положення радіанта метеорного потоку Персеїди на зоряному небі відносно сторін світу о 22 год 12 серпня 2015 р. Мал. ВЦ «Наше небо» (з допомогою електронного планетарію «Stellarium»).

Perseidy 2015 4Положення радіанта метеорного потоку Персеїди на зоряному небі відносно сторін світу о 4 год 13 серпня 2015 р. Мал. ВЦ «Наше небо» (з допомогою електронного планетарію «Stellarium»).

Для спостереження метеорів вам не знадобиться телескоп чи бінокль. Найкраще це явище спостерігати без допомоги будь-яких оптичних приладів. Стільчик, або лежак, і теплий одяг (уночі буде холодно, особливо перед світанком!) — ось і все ваше спорядження для таких спостережень.

Ясного неба й вдалих спостережень!

 

 

Докладніше про «Наше небо»

Це науково-популярний астрономічний інтернет-журнал для широкого загалу, створений у 2016 році. Назва «НАШЕ НЕБО» виникла у 1998 р. під час обговорення з директором Головної астрономічної обсерваторії Національної академії наук України академіком Я.С. Яцківим ідеї щодо заснування Київським республіканським планетарієм науково-популярного видання астрономічного змісту.

Упродовж 2006—2009 рр. я видавав малим накладом журнал «НАШЕ НЕБО.observer», а з 2010 р. веду блог «Ми і Всесвіт». Далі науково-популярні матеріали вміщуватиму головно на цьому сайті.

Іван Крячко

Написати електронний лист

Ви маєте змогу написати електронного листа з будь-якого питання щодо астрономії та інтернет-журналу «Наше небо»

Дякуємо за Вашу увагу до «Нашого неба»!

Please publish modules in offcanvas position.