Сатурн в опозиції. Як спостерігати?

Не варто сприймати слово «опозиція» в його політичному забарвленні, коли йдеться про планету Сатурн. Що б не говорили астрологи — шарлатани, які дурять неосвічених людей, прикриваючись начебто наукою, — «особливі» розміщення планет на зоряному небі не впливають на наше з вами життя.

Коли астрономи говорять про опозицію Сатурна, то мають на увазі явище, коли він і Земля в космічному просторі займають цілком певні положення відносно Сонця — вони фактично лежать на одній прямій по один бік від нього. Цю конфігурацію ілюструє світлина, подана нижче. Зрозуміло, що відтинок часу, коли планета перебуває в опозиції, є найкращим періодом для її спостережень з поверхні Землі. Вона сходить увечері й перебуває на зоряному небі до світанку.

konfihuratsii planet opozНа світлині показано момент опозиції Сатурна. Сонце, Земля й планета лежать на одній прямій. Причому планети — по один бік від Сонця. Графіка ВЦ «Наше небо».

Опозиція буває не лише в Сатурна, але й в інших зовнішніх планет Сонячної системи — Юпітера, Урана і Нептуна. До слова, всі вісім великих планет з огляду на їх видимі рухи на небесній сфері астрономи розподілили на дві групи — нижні (Меркурій і Венера) й верхні (вказані раніше). Легко здогадатися, що нижні планети ті, орбіти яких лежать всередині орбіти Землі, а орбіти верхніх планет лежать за межами її орбіти.

verkhni i nyzhni planetyСвітлина, що ілюструє поняття нижньої і верхньої планети. Графіка ВЦ «Неше небо» із використанням http://www.solarsystemscope.com.

Сатурн буде в опозиції 23 травня 2015 р. о 3 год. 41 хв. київського часу. Ми так точно вказуємо час цієї події, бо, строго кажучи, момент опозиції планети — це час, коли різниця екліптичних довгот планети й Сонця дорівнює 180°. Оскільки небесні світила постійно рухаються, то їхні координати на небесній сфері постійно змінюються.

Момент опозиції Сатурна нинішнього травня припадає на не дуже зручний для спостереження більшістю людей нічний час. Але це не означає, що планету обов’язково треба спостерігати саме в момент опозиції. Ні, на неї можна подивитися пізно ввечері, або ж перед світанком. І не лише 23 травня. Сатурн буде видно на нашому зоряному небі до третьої декади листопада поточного року.

З власного досвіду знаю, що телескопічні спостереження Сатурна викликають найбільші емоції в людей, які вперше подивились на нього в телескоп. Це легко пояснити — вражають його кільця, які видно навіть у прості збільшувальні оптичні інструменти. Саме нині Сатурн розкриває їх для землян для найкращого огляду.

Річ у тім, що з поверхні Землі ми можемо бачити кільця Сатурна під різним кутом нахилу до площини зору. Якщо вони лежать у площині, вздовж якої ми їх спостерігаємо, то кільця видно як тонку нитку, що перетинає диск планети. Цей, не найкращий час для їх спостережень, був 2009 р. Нині кільця нахилені на 24 градуси (2017 р. кут нахилу буде максимальним, 27 градусів, а потім буде зменшуватися до мінімального значення у 2025 р.), що дозволяє бачити їх дуже добре.

kiltsia Saturn 2009 2017На світлині показано «розкриття» кілець Сатурна в 2009, 2015 та 2017 роках. Графіка ВЦ «Наше небо» за допомогою електронного планетарію Stellarium.

Отже, як спостерігати Сатурн в опозиції 23 травня 2015 року? Планету видно як доволі яскраву зорю з вечора в східній ділянці неба в сузір’ї Скорпіона не дуже високо над обрієм. Упродовж ночі вона проходить південну ділянку зоряного неба й на світанку згасає на тлі заграви в південно-східній частині неба.

Saturn 22 23 05 2015На світлині показано положення Сатурна на зоряному небі в ніч опозиції (ліворуч — о 23 год. 22 травня, в середині — о 3 год. 41 хв. і праворуч — о 4 год. 30 хв. 23 травня) на широті Києва за київським часом. Графіка ВЦ «Наше небо» за допомогою електронного планетарію Stellarium.

Якщо у вас є бінокль чи телескоп, тоді для вас відкривається прекрасний період «полювання» на кільця Сатурна.

Вдалих вам спостережень!

 

Докладніше про «Наше небо»

Це науково-популярний астрономічний інтернет-журнал для широкого загалу, створений у 2016 році. Назва «НАШЕ НЕБО» виникла у 1998 р. під час обговорення з директором Головної астрономічної обсерваторії Національної академії наук України академіком Я.С. Яцківим ідеї щодо заснування Київським республіканським планетарієм науково-популярного видання астрономічного змісту.

Упродовж 2006—2009 рр. я видавав малим накладом журнал «НАШЕ НЕБО.observer», а з 2010 р. веду блог «Ми і Всесвіт». Далі науково-популярні матеріали вміщуватиму головно на цьому сайті.

Іван Крячко

Написати електронний лист

Ви маєте змогу написати електронного листа з будь-якого питання щодо астрономії та інтернет-журналу «Наше небо»

Дякуємо за Вашу увагу до «Нашого неба»!

Please publish modules in offcanvas position.