Всесвіт не може далі ховатися за зоною уникнення

news 19 11 23 1v

Наше уявлення про космос завжди обмежене тим, що ми перебуваємо в галактиці, наповненій міжзоряним газом і пилом. Найяскравіше це видно в центральній частині Молочного Шляху, де так багато пилу, що її іноді називають Зоною уникнення (Zone of Avoidance). Тривалий час астрономічні спостереження позагалактичних об’єктів, що лежать в напрямку цієї зони, були обмежені, але така ситуація нині змінюється.

Хоча пил Зони уникнення блокує видиме світло, яке рухається крізь неї, інфрачервоне випромінювання та радіохвилі можуть проходити цей регіон. Астрономи давно використовують радіо- та інфрачервоні спостереження для вивчення центра нашої галактики, наприклад спостереження за зорями, які обертаються навколо надмасивної чорної діри. Тепер у новому дослідженні було використано відкриті (з вільним доступом до даних спостережень — Ред.) огляди неба для пошуку галактик у Зоні.

Робота спирається на дані огляду об’єктів неба в ближньому інфрачервоному діапазоні VISTA Variables in the Via Lactea (VVV), виконаного за допомогою телескопа VISTA в обсерваторії Паранал (Чилі). Хоча огляд спрямовували на вивчення кулястих і розсіяних скупчень, він також зібрав дані про галактики в цій ділянці неба. Щоб відрізнити галактики від інших об’єктів, наукова група спершу зібрала розширену вибірку об’єктів з даних. Потім відфільтрувала дібрані об’єкти, шукаючи ті, які мали спектр типової галактики. Це означало, що науковці пропустять багато галактик, але їхньою метою було знайти деякі галактики, а не всі.

news 19 11 23 2v

Зображення галактики з огляду 2MASS (Two Micron All-Sky Survey) у порівнянні з її зображенням з огляду VVV (VISTA Variables in the Via Lactea). Авторські права на зображення: Duplancic та ін. Фото з сайту www.universetoday.com.

Потім дослідники порівняли своїх кандидатів з даними із розширеного каталогу джерел 2MASS (The Two Micron All-Sky Survey — «Огляд усього неба на довжині хвилі два мікрометри»). Хоча 2MASS містить 1,5 мільйона об’єктів, тільки 271 з них містяться в ділянці, яку оглядали в VVV, і наукова група виявила, що лише 182 є галактиками. Це небагато, але результати вражають. Зображення галактик, отримані за допомогою огляду VVV, показують значно більшу деталізацію, ніж огляд 2MASS, і ця робота змогла підтвердити 75% галактик 2MASS у регіоні.

Це лише перший крок у вивченні галактик, прихованих Зоною уникнення. Наукова група планує продовжити цю роботу та залучити дані з VVV eXtended Survey, які можуть дати змогу вивчити тисячі галактик. Як показує це дослідження, центр нашої галактики більше не є районом, якого слід уникати. Його спостереження все ще копітка справа, але винагородою буде розуміння частини Всесвіту, яка довго була прихована від наших очей.

За інф. з сайту www.universetoday.com

Докладніше про «Наше небо»

Це науково-популярний астрономічний інтернет-журнал для широкого загалу, створений у 2016 році. Назва «НАШЕ НЕБО» виникла у 1998 р. під час обговорення з директором Головної астрономічної обсерваторії Національної академії наук України академіком Я.С. Яцківим ідеї щодо заснування Київським республіканським планетарієм науково-популярного видання астрономічного змісту.

Упродовж 2006—2009 рр. я видавав малим накладом журнал «НАШЕ НЕБО.observer», а з 2010 р. веду блог «Ми і Всесвіт». Далі науково-популярні матеріали вміщуватиму головно на цьому сайті.

Іван Крячко

Написати електронний лист

Ви маєте змогу написати електронного листа з будь-якого питання щодо астрономії та інтернет-журналу «Наше небо»

Дякуємо за Вашу увагу до «Нашого неба»!

Please publish modules in offcanvas position.