Вчені-аматори наразі допомогли астрономам ідентифікувати майже чверть мільйона галактик

news 02 12 22 v

Астрономи в історично амбітній та масштабній місії зі складання мап галактик залучили понад 10 тис. вчених-аматорів у 85 країнах, які допомагають у їхніх пошуках. Тепер вони мають надію значно збільшити кількість волонтерів для унікального проєкту, який міг би вперше розкрити природу темної енергії.

Дослідницьку програму, відому як HETDEX (the Hobby-Eberly Telescope Dark Energy Experiment), або експеримент темної енергії на телескопі Гоббі-Еберлі, виконує обсерваторії Макдональда Техаського університету в Остіні. У ній задіяні волонтери, які беруть участь в онлайн-проєкті під назвою Dark Energy Explorers («Дослідники темної енергії»).

За допомогою смартфона чи комп’ютера учасники можуть відчути, як це — бути астрономом. Тобто розгадують таємниці Всесвіту й тим самим допомагають професійним астрономам знаходити далекі галактики та дізнаватись більше про таємничу силу, відому як темна енергія, що змушує Всесвіт розширюватися з прискоренням.

З початку Dark Energy Explorers у лютому 2021 року понад 10 000 добровольців ідентифікували приблизно 240 000 галактик. Це становить майже одну десяту від кількості галактик, які дослідники очікують зрештою знайти під час огляду визначеної ділянки неба. Вона включає більшу частину сузір’я Великої Ведмедиці, а її кутові розміри приблизно такі, як 2000 дисків повного Місяця.

«Ось чому нам потрібно більше людей», — сказав Карл Ґебгардт (Karl Gebhardt), професор астрономії Техаського університету в Остіні й науковий співробітник проєкту та головний дослідник HETDEX. «Якщо ми зможемо залучити 100 000 волонтерів, що, на мою думку, можливо в усьому світі, тоді ми досягнемо результатів наступного року».

Проєкт Dark Energy Explorers використовує платформу Zooniverse, найбільшу аматорську наукову організацію у світі. Користувачі беруть участь в роботі через веб-сайт Zooniverse або додаток Zooniverse для смартфонів (доступний для iOS та Android). Учасники можуть створити безкоштовний обліковий запис, а потім вибрати Dark Energy Explorers зі списку проектів.

Після короткого навчання волонтери розглядають астрономічні зображення та вирішують, чи є об’єкти, які вони бачать, галактиками чи випадковим шумом. Цю відмінність досі не може однозначно встановити навіть найскладніше програмне забезпечення. Потім волонтери проводять на зображенні пальцем ліворуч або праворуч, щоб вказати, чи зображено галактику.

«Справді цікаво спостерігати, з яким ентузіазмом громадськість ставиться до класифікації цих галактик», — сказала Ліндсі Хаус (Lindsay House), аспірантка Техаського університету в Остіні, яка керує проєктом.

Мета — створити найбільшу 3D-мапу космосу, яка буде містити галактики у ранньому Всесвіті, щоб допомогти виявити важливі підказки про темну енергію.

Масштабний дослідницький проєкт покликаний виявити, чи змінюється темна енергія з часом чи є постійною. Нині астрономи вважають — принаймні щонайменше дві третини Всесвіту складається з темної енергії, але науковці мало знають про її природу. Розуміння того, як поводиться темна енергія, є важливим першим кроком до з’ясування того, що це таке. Але астрономам потрібна величезна вибірка далеких галактик для їх вивчення, щоб спробувати виявити за поведінкою цих галактик особливості темної енергії.

Ось що таке HETDEX — масштабне дослідження понад мільйона віддалених галактик за допомогою одного з найбільших оптичних телескопів у світі, 11-метрового телескопа Гоббі-Еберлі в обсерваторії Макдональда в Західному Техасі.

Волонтери Dark Energy Explorer вивчають зображення з HETDEX, допомагаючи скоротити час, який астрономи витрачають на це завдання, на 90%. Таким чином професіонали можуть зосередити свою енергію на найскладніші випадки класифікації.

«Ми намагалися написати комп’ютерний код, щоб це зробити, і навіть використовували машинне навчання, але виявили, що людське око значно краще», — сказав Ґебгардт. «Спочатку ми були налаштовані скептично, але були вражені точністю».

Щоб ідентифікувати 247 000 галактик, добровольцям знадобилося 3,75 мільйона рухів пальцями. Потрібно набагато більше таких рухів, ніж галактик, бо кожну галактику-кандидата переглядають близько 15 людей. Це допомагає досягти консенсусу та підвищує точність визначення галактик.

Проєкт Dark Energy Explorers започаткувала «команда» під керівництвом аспірантки Ліндсі Хаус, головного дослідника HETDEX Карла Ґебгардта, спеціаліста з обробки даних HETDEX Ерін Ментуч Купер (Erin Mentuch Cooper), професора та експерта з астрономічної освіти Кілі Фінкельштайна (Keely Finkelstein), докторанта Ченсю Лю (Chenxu Liu) та аспіранта Дастіна Девіса (Dustin Davis).

За інф. з сайту https://phys.org

Докладніше про «Наше небо»

Це науково-популярний астрономічний інтернет-журнал для широкого загалу, створений у 2016 році. Назва «НАШЕ НЕБО» виникла у 1998 р. під час обговорення з директором Головної астрономічної обсерваторії Національної академії наук України академіком Я.С. Яцківим ідеї щодо заснування Київським республіканським планетарієм науково-популярного видання астрономічного змісту.

Упродовж 2006—2009 рр. я видавав малим накладом журнал «НАШЕ НЕБО.observer», а з 2010 р. веду блог «Ми і Всесвіт». Далі науково-популярні матеріали вміщуватиму головно на цьому сайті.

Іван Крячко

Написати електронний лист

Ви маєте змогу написати електронного листа з будь-якого питання щодо астрономії та інтернет-журналу «Наше небо»

Дякуємо за Вашу увагу до «Нашого неба»!

Please publish modules in offcanvas position.