Тривимірну мапу міжгалактичного простору побудовано в глибинці Західної Австралії

Мапа дасть змогу астрономам краще зрозуміти сусідні галактики та галактичні скупчення.

news 22 11 22 1v

Пілотне дослідження WALLABY (Widefield ASKAP L-band All-sky Blind surveY) нанесло на мапу сотні галактик, які лежать на площі 180 квадратних градусів небесної сфери, що еквівалентно площі понад 700 дисків повного Місяця. Результати роботи науковців оприлюднено у публікаціях Астрономічного товариства Австралії.

Дані завершеного дослідження допоможуть астрономам виміряти розподіл темної матерії, рух галактик, а також те, як вони розвиваються та взаємодіють у міжгалактичному просторі.

Це буде перше повне 3D дослідження такого масштабу. У підсумку на мапу буде нанесено чверть мільйона галактик. Для цього радіотелескоп ASKAP, який міститься у віддаленому регіоні Західної Австралії, збирає щодоби протягом 8 годин 30 терабайт даних. Місце розташування радіотелескопа забезпечує чудовий огляд неба, радіотишу та спокійні тропосферні умови, що робить його ідеальним для радіоастрономії.

ASKAP є одним із інструментів-попередників Square Kilometer Array (SKA) — міжнародного проєкту зі створення найбільшого у світі радіотелескопа.

Головний автор нового дослідження, доктор Тобіас Вестмаєр (Tobias Westmeier), з Міжнародного центру радіоастрономічних досліджень в Університеті Західної Австралії, сказав, що дані WALLABY дозволять дослідникам побачити Всесвіт у такому масштабі, який просто неможливо досягти за допомогою оптичних телескопів.

«Якщо наш Молочний Шлях лежить між нами та галактикою, яку ми намагаємося спостерігати, то його величезна кількість зір і пилу роблять неймовірно складним завдання побачити щось інше», — зазначив Вестмаєр. «Ці обмеження не стосуються WALLABY. Це одна з сильних сторін радіооглядів; вони можуть прямо спостерігати крізь усі зорі та пил у нашому Молочному Шляху».

news 22 11 22 2v

Складене з кількох знімків зображення галактики NGC 4632 (міститься на відстані приблизно 50 мільйонів світлових років від Землі), що показує розподіл газів галактики в тривимірному просторі. Авторські права на зображення: доктор Тобіас Вестмаєр, ICRAR & Astro3D. Фото з сайту https://cosmosmagazine.com.

«WALLABY дасть нам змогу прямо картографувати та виявляти газоподібний водень, паливо для утворення зір», — сказав співавтор дослідження доктор Карен Лі-Вадделл (Karen Lee-Waddell), директор Австралійського регіонального центру SKA. «За допомогою цих даних астрономи можуть точно згрупувати галактики, щоб краще зрозуміти, як вони впливають одна на одну, що дасть розуміння того, як галактики формуються та змінюються з часом».

Лі-Вадделл додав, що здатність проєкту показати, де розташовані галактики в тривимірному просторі, розділить ті, які начебто містяться поряд, але справді лежать на відстані у мільйони світлових років одна від одної.

Астрономи очікують, що проєкт WALLABY приведе до багатьох нових спостережень і відкриттів.

«З понад 600 галактик, виміряних натепер, багато раніше не були каталогізовані в будь-якому іншому діапазоні електромагнітних хвиль, а тому це нові відкриття», — зауважив співавтор дослідження, професор Лістер Стейвлі-Сміт (Lister Staveley-Smith), головний дослідник WALLABY. «Наразі опубліковано понад десяток робіт, які описують нові відкриття в результаті цих ранніх спостережень».

За інф. з сайту https://cosmosmagazine.com

Докладніше про «Наше небо»

Це науково-популярний астрономічний інтернет-журнал для широкого загалу, створений у 2016 році. Назва «НАШЕ НЕБО» виникла у 1998 р. під час обговорення з директором Головної астрономічної обсерваторії Національної академії наук України академіком Я.С. Яцківим ідеї щодо заснування Київським республіканським планетарієм науково-популярного видання астрономічного змісту.

Упродовж 2006—2009 рр. я видавав малим накладом журнал «НАШЕ НЕБО.observer», а з 2010 р. веду блог «Ми і Всесвіт». Далі науково-популярні матеріали вміщуватиму головно на цьому сайті.

Іван Крячко

Написати електронний лист

Ви маєте змогу написати електронного листа з будь-якого питання щодо астрономії та інтернет-журналу «Наше небо»

Дякуємо за Вашу увагу до «Нашого неба»!

Please publish modules in offcanvas position.