Спостереження за спостерігачами з Ненсі Ґрейс Роман

news 27 06 23 1v

Астрономи все більше й все краще збирають дані про екзопланети. Ми виявили тисячі з них, вимірявши їхню масу, розмір і орбітальні параметри, і ми починаємо визначати інші параметри, такі як температура та склад атмосфери. Звісно, великі сподівання є на те, що з часом ми виявимо наявність життя в деяких із цих далеких світів і, можливо, навіть знайдемо докази інопланетної цивілізації. І якщо там є інопланетяни, розумно припустити, що вони також можуть шукати нас. Нове дослідження пропонує спосіб, як ми можемо виявити одні одних.

Більшість екзопланет виявлено за допомогою методу транзиту, коли ми спостерігаємо проходження екзопланети перед її зорею. Цей метод також має потенціал для вивчення складу атмосфери цих небесних тіл, бо частина світла зорі проходить крізь атмосферу планети під час транзиту.

Але метод транзиту має великий недолік, а саме те, що він працює лише тоді, коли орбіта планети збігається з променем нашого зору (площина орбіти лежить у площині зору спостерігача — Ред.). Для більшості екзопланетних систем ця умова не виконується, тому ми ніколи не побачимо транзит планет з таких систем. Те саме стосується інопланетних астрономів. Якщо орбіта Землі не лежить у площині їхнього зору, вони ніколи не побачать рух Землі навколо Сонця і не зможуть використовувати метод транзиту для вивчення нашої планети.

На щастя для ймовірних прибульців, є багато зірок, з яких можна побачити транзити Землі. Частина зір, що лежать у «правильній» площині лінії, належить до центральної області Молочного Шляху. В новій статті, оприлюдненій на arxiv, автори називають зорі вздовж нашої площини орбіти зоною транзиту Землі (Earth Transit Zone, ETZ). Вони пропонують шукати придатні для життя екзопланети в ETZ за допомогою космічного телескопа Ненсі Ґрейс Роман (Nancy Grace Roman Space Telescope), коли він стане до ладу.

news 27 06 23 2v

Ділянка небесної сфери, запропонована для спостережень зони транзиту Землі за допомогою космічного телескопа Ненсі Ґрейс Роман. Авторські права на зображення: Керінс (Kerins) та ін. Фото з сайту www.universetoday.com.

Одним із проєктів, запропонованих для майбутнього телескопа, є «Огляд Роман ділянки балджа Галактики»  (Roman Galactic Bulge Time Domain Survey). Його мета — пошук екзопланет в районі центра Галактики, де зір сконцентровано найбільше. Автори пропонують доповнити цей проєкт «Дослідженням Роман зони транзиту Землі» (Roman Survey of the Earth Transit Zone, RoSETZ), яке буде повністю зосереджене на потенційно населених екзопланетах, звідки можна спостерігати транзит Землі.

Спираючись на те, що ми знаємо про розподіл зір у регіоні та ймовірність того, що вони мають планети, придатні для життя, наукова група вважає: за перші два сезони спостережень можна буде виявити в ETZ понад 100 екзопланет розміром із Землю, які містяться в зоні життя. За повні шість сезонів спостережень можна виявити понад 600 таких планет.

Деякі з них можуть бути домівкою для цивілізації, яка вивчає Землю так, як ми плануємо вивчати їх. Ми могли б дізнатися про наше спільне існування. Звісно, також можливо, що жодна з цих екзопланет не є місцем для життя. Але шукати їх все одно варто, бо не виконуючи пошук інопланетного життя в ETZ, ми можемо ніколи не дізнатися, хто має потенційну нагоду спостерігати за спостерігачами.

За інф. з сайту www.universetoday.com

Докладніше про «Наше небо»

Це науково-популярний астрономічний інтернет-журнал для широкого загалу, створений у 2016 році. Назва «НАШЕ НЕБО» виникла у 1998 р. під час обговорення з директором Головної астрономічної обсерваторії Національної академії наук України академіком Я.С. Яцківим ідеї щодо заснування Київським республіканським планетарієм науково-популярного видання астрономічного змісту.

Упродовж 2006—2009 рр. я видавав малим накладом журнал «НАШЕ НЕБО.observer», а з 2010 р. веду блог «Ми і Всесвіт». Далі науково-популярні матеріали вміщуватиму головно на цьому сайті.

Іван Крячко

Написати електронний лист

Ви маєте змогу написати електронного листа з будь-якого питання щодо астрономії та інтернет-журналу «Наше небо»

Дякуємо за Вашу увагу до «Нашого неба»!

Please publish modules in offcanvas position.