Дивіться 10-річний відтинок часу життя Сонця у фільмі від SDO NASA

10 Year Time Lapse of Sun SDO

Обсерваторія сонячної динаміки (Solar Dynamics Observatory, SDO) NASA неперервно спостерігає за Сонцем з 2010 року. З навколоземної орбіти SDO отримала 425 мільйонів зображень Сонця з високою роздільною здатністю, накопичивши 20 мільйонів гігабайт даних за останні 10 років. Ця інформація дала змогу зробити багато відкриттів про діяльність найближчої до нас зорі, а також про те, як вона впливає на Сонячну систему.

За допомогою трьох інструментів SDO отримує зображення Сонця кожні 0,75 секунди. Інструмент для отримання зображень атмосфери (Atmospheric Imaging Assembly, AIA) робить знімки кожні 12 секунд на 10 різних довжинах хвиль світла. Світлини, отримані в довжині хвилі 17,1 нанометрів (лежить в екстремально далекій ділянці ультрафіолетової частини електромагнітного спектра і в якій видно зовнішній шар атмосфери Сонця — корону), показують 10-річний відтинок часу з життя Сонця. Зібравши усі фото, отримані протягом години, в одне, науковці створили фільм, що показує вигляд корони Сонця упродовж 10 років за 61 хвилину. На відео видно зростання та спадання активності нашої зорі, що відбувається в межах 11-річного сонячного циклу Сонця. Помітні також інші події — проходження планет по диску Сонця та корональні викиди маси. Музику для відео під назвою «Сонячний спостерігач» (Solar Observer) написав на замовлення музикант Ларс Леонард (Lars Leonhard).

 

За спостережними даними Обсерваторії сонячної динаміки (Solar Dynamics Observatory, SDO)  NASA створено фільм, що показує вигляд корони Сонця упродовж 10 років за 61 хвилину. Відео з сайту www.nasa.gov.

Незважаючи на те, що «погляд» SDO постійно спрямований на Сонце, кілька моментів вона «проґавила». Темні кадри на відео спричинили Земля і Місяць внаслідок затемнення SDO, які вони створювали, коли проходили між космічним зондом і Сонцем. Тижнева перерва у роботі інструмента AIA трапилася в 2016 році, але проблему з приймачем інженери місії успішно подолали. Зображення, де Сонце не в центрі, отримували, коли треба було калібрувати прилади SDO.

SDO та інші місії NASA спостерігатимуть за Сонцем і в наступні роки, надаючи нові відомості про наше місце в космосі та інформацію для виконання безпечної роботи у міжпланетному просторі астронавтів і космічних апаратів.

Пов’язані посилання

Дізнайтеся більше про SDO

Десять речей про Сонце, які ми дізналися в цьому десятилітті завдяки SDO NASA.

За інф. з сайту www.nasa.gov підготував Іван Крячко

Докладніше про «Наше небо»

Це науково-популярний астрономічний інтернет-журнал для широкого загалу, створений у 2016 році. Назва «НАШЕ НЕБО» виникла у 1998 р. під час обговорення з директором Головної астрономічної обсерваторії Національної академії наук України академіком Я.С. Яцківим ідеї щодо заснування Київським республіканським планетарієм науково-популярного видання астрономічного змісту.

Упродовж 2006—2009 рр. я видавав малим накладом журнал «НАШЕ НЕБО.observer», а з 2010 р. веду блог «Ми і Всесвіт». Далі науково-популярні матеріали вміщуватиму головно на цьому сайті.

Іван Крячко

Написати електронний лист

Ви маєте змогу написати електронного листа з будь-якого питання щодо астрономії та інтернет-журналу «Наше небо»

Дякуємо за Вашу увагу до «Нашого неба»!

Please publish modules in offcanvas position.