Як знайти на зоряному небі сузір’я Кассіопеї

Основну, найвиразнішу, частину сузір’я знайти легко. Яскраві зорі Кассіопеї «малюють» на небі чи то перевернуту догори ногами й розтягнуту літеру М нашої абетки, чи то латинську W. Її варто шукати в околицях північного полюса світу, бо сузіря Кассіопеї належить до тих, що в наших краях (в Україні) упродовж року не заходить за горизонт. Під час пошуків памятайте  вигляд зоряного неба внаслідок обертання небесної сфери змінюється, а тому Кассіопея також змінює своє положення відносно горизонту. Для прикладу такі зміни для 15 березня поточного року показано на малюнку, наведеному нижче.

zusiria Cas 1Положення сузіря Кассіопеї на зоряному небі в різний час доби

Якщо вам знайти Кассіопею за її зоряною фігурою важко, тоді радимо скористатись допомогою «небесних дороговказів»  ківша Великої Ведмедиці й Полярної зорі. «Літера» Кассіопеї лежить від Полярної зорі протилежно Ківшу майже на такій відстані, як і одна з його зір. Це добре видно з малюнка, наведеного нижче.

zusiria Cas 2Один із способів пошуку на зоряному небі найвиразнішої частини сузір’я Кассопеї

Назва сузір’я має грецьке походження: міфічна Кассіопея була дружиною ефіопського царя Цефея й матір’ю легендарно відомої Андромеди, яку батьки віддали на поталу морському чудовиську. Андромеду, зауважимо, врятував від вірної смерті Персей...

Сузір’я Кассіопеї невелике за площею, але в ньому відносно багато яскравих зір. Дається взнаки те, що воно лежить в смузі Молочного Шляху.

На що варто звернути увагу в  сузір’ї Кассіопеї тим, хто має оптичні інструменти (біноклі чи телескопи)? Цікавими є подвійні та кратні зорі, зокрема, η Кассіопеї — подвійна зоря, яку легко спостерігати в простий телескоп. Вона складається з жовтої й червоної зір 4m та 7m відповідно. Зоря i Кассіопеї — це біла зоря 5m, що має супутника 8m, доступного для спостережень у невеликий телескоп. Ще один супутник білої зорі можна спостерігати в телескоп з діаметром об’єктива не менше 100 мм і з великим збільшенням.

З допомогою телескопа у сузір’ї Кассіопеї можна спостерігати зоряні скупчення. Зокрема, розсіяні скупчення М52 (NGC 7654), NGC 457 (зоряна величина 6,4m), NGC 129 (зоряна величина 6,5m), NGC 654 (зоряна величина 6,5m), NGC 1027 (зоряна величина 6,7m), NGC 7789 (зоряна величина 6,7m), NGC 225 (зоряна величина 7,0m), NGC 663 (зоряна величина 7,1m), М103 (зоряна величина 7,3m), NGC 659 (зоряна величина 7,9m). Їх показано на поданій нижче зоряній мапі сузір’я.

zuziria Cas mapaЗоряна мапа сузіря Кассіопеї

 

Докладніше про «Наше небо»

Це науково-популярний астрономічний інтернет-журнал для широкого загалу, створений у 2016 році. Назва «НАШЕ НЕБО» виникла у 1998 р. під час обговорення з директором Головної астрономічної обсерваторії Національної академії наук України академіком Я.С. Яцківим ідеї щодо заснування Київським республіканським планетарієм науково-популярного видання астрономічного змісту.

Упродовж 2006—2009 рр. я видавав малим накладом журнал «НАШЕ НЕБО.observer», а з 2010 р. веду блог «Ми і Всесвіт». Далі науково-популярні матеріали вміщуватиму головно на цьому сайті.

Іван Крячко

Написати електронний лист

Ви маєте змогу написати електронного листа з будь-якого питання щодо астрономії та інтернет-журналу «Наше небо»

Дякуємо за Вашу увагу до «Нашого неба»!

Please publish modules in offcanvas position.