Все, що вам треба знати про Ліриди

Radiant Lirydy mЛіриди — метеорний потік, який щороку від 16 до 25 квітня влаштовує на небі Землі зорепад. У 2017 році найбільше метеорів (ніч максимуму дії потоку) очікуємо перед світанком 22 квітня. В такий спосіб небо, мабуть, вирішило нам нагадати про День Землі, який також припадає на 22 квітня.

Хоча Ліриди можна бачити на зоряному небі упродовж всього періоду дії метеорного потоку, найкраще їх спостерігати в ніч з 21 на 22 квітня — удосвіта буде можливість побачити приблизно від 10 до 20 метеорів протягом години. Хтось може зауважити, що це мала кількість, адже були випадки (1982, 1945, 1922), коли упродовж години спостерігали до 100 метеорів. Хай там як, але навіть один метеор — цікаве і красиве явище.

Важливо, що цього року не буде основної завади для спостережень метеорів — повного Місяця. Він пройде 19 квітня фазу останньої чверті й буде далі спадати до нового Місяця (26 квітня). Уранці 22 квітня вузький серп «старого» Місяця буде висіти низько над видноколом у південно-східній ділянці неба.

Де на зоряному небі спостерігати Ліриди? Особливість метеорів (з будь-яких потоків) у тому, що вони можуть спалахувати несподівано в різних ділянках неба — тому для спостережень треба обирати місце, де видно якомога більше небесної півсфери. Але всі метеори мають на небесній сфері точку «старту» — з якої вони начебто вилітають. Цю точку називають радіантом і в кожного метеорного потоку він лежить в конкретному місці зоряного неба. Радіант Лірид міститься в сузір’ї Ліри (до речі, назва потоку походить від назви сузір’я в якому лежить його радіант). Тож найкраще (хоча й не обов’язково) під час спостережень тримати в полі зору ту ділянку неба, де лежить сузір’я Ліри. Не переймайтеся, що не знаєте, який вигляд має найвиразніша його фігура на небі. У ньому є значно кращий дороговказ — яскрава зоря Вега.

Radiant Lirydy

На світлині показано місце на небесній сфері радіанту метеорного потоку Ліриди о 21 годині київського літнього часу 21 квітня 2017 р. для спостерігача, який перебуває на широті Києва. Упродовж ночі 21—22 квітня сузір’я Ліри перейде з північно-східної ділянки неба в східну й підніметься над обрієм значно вище. Мал. ВЦ «Наше небо».

Метеорний потік Ліриди — дуже давній. Є свідчення, що його спостерігали у Стародавньому Китаї в 687 р. до н.е. Джерелом Лірид є речовина комети Тетчера (Thatcher, C / +1861 G1), розсіяна вздовж орбіти цього небесного тіла. У другій половині квітня Земля, рухаючись навколо Сонця, перетинає орбіту комети. Це приводить до того, що в атмосферу нашої планети на швидкості майже 180 000 км на годину потрапляють дрібні частинки (буквально пилинки) і, випаровуючись, утворюють явище метеора.

Годі шукати світлини комети Тетчера — немає жодної, бо останній раз вона проходила повз Сонце в 1861 році, коли на Землі було лише кілька фотографів. Період обертання комети становить приблизно 415 років, тому на її повернення у внутрішню частину Сонячної системи слід очікувати не раніше 2276 року.

Комета повернеться не скоро, але її речовина щороку в другій половині квітня нагадує землянам про неї метеорами з потоку Ліриди!

Ясного неба і вдалих спостережень!

Докладніше про «Наше небо»

Це науково-популярний астрономічний інтернет-журнал для широкого загалу, створений у 2016 році. Назва «НАШЕ НЕБО» виникла у 1998 р. під час обговорення з директором Головної астрономічної обсерваторії Національної академії наук України академіком Я.С. Яцківим ідеї щодо заснування Київським республіканським планетарієм науково-популярного видання астрономічного змісту.

Упродовж 2006—2009 рр. я видавав малим накладом журнал «НАШЕ НЕБО.observer», а з 2010 р. веду блог «Ми і Всесвіт». Далі науково-популярні матеріали вміщуватиму головно на цьому сайті.

Іван Крячко

Написати електронний лист

Ви маєте змогу написати електронного листа з будь-якого питання щодо астрономії та інтернет-журналу «Наше небо»

Дякуємо за Вашу увагу до «Нашого неба»!

Please publish modules in offcanvas position.