Персеїди 2020: коли, де і як спостерігати в Україні

Perseidy 2020 meteorОдин із парадоксів нашого сприйняття довкілля: освічені люди знають, що зорі на Землю не падають, але зорепади є. Їх спричиняють дрібні частинки речовини, зазвичай залишки від якоїсь комети, що потрапляють в атмосферу нашої планети. Там вони нагріваються і … випаровуються, утворюючи явище метеора. Вони бувають «одинаками», але багато з них належать до якогось певного метеорного потоку. Найвідоміший із них, принаймні для мешканців північної півкулі, — метеорний потік Персеїди.

Метеори з потоку Персеїди породжують дрібні пилинки, залишки від періодичної комети Свіфта—Туттля. Її період обертання навколо Сонця становить 133 роки. Комета пройшла на мінімальній відстані від нього (точку перигелію) в грудні 1992 року і знову повернеться до Сонця в липні 2126 року.

Щороку, приблизно з 17 липня до 24 серпня, Земля перетинає орбіту цієї комети. Вздовж її шляху в міжпланетному просторі міститься «сміття», залишене небесною мандрівницею. На початку другої декади серпня наша планета потрапляє в його гущу й тому найбільшу кількість метеорів можна спостерігати саме в цей час. (В астрономії говорять про ніч максимуму дії метеорного потоку.) Частинки від комети Свіфта—Туттля врізаються у верхню атмосферу Землі зі швидкістю понад 200 000 км на годину, спалахуючи на нічному небі швидкоплинними й часто яскравими метеорами.

Коли спостерігати Персеїди? Найкраще в ніч максимуму, коли їх видно найбільше. Цього року така ніч буде, ймовірно, з 11 на 12 серпня. Однак передбачити точно час, коли кількість метеорів сягне найвищого значення, важко, тому радимо їх спостерігати в ранкові години 11, 12 та 13 серпня.

Perseidy 2020 neboВигляд зоряного неба й положення Місяця 12 серпня 2020 р. о 3 годині ночі — в імовірну ніч максимуму метеорного потоку Персеїди — на широті Києва. Мал. ВЦ «Наше небо» з допомогою електронного планетарію Stellarium.

Кілька особливостей цього року для спостережень Персеїд. Перша: в імовірну ніч максимуму на небі буде Місяць. Його світло — завада для спостережень метеорів. Побачити на світлому небі слабкі метеори важко. У ніч з 11 на 12 серпня Місяць зійде до опівночі й сяятиме на небі до ранку. Щоправда, він буде в фазі останньої чверті, а це означає — тільки половина місячного диска освітлюватиме небо. Друга особливість ночі максимуму Персеїд — планети. Звечора й щонайменше до другої години ночі видно Юпітер і Сатурн. Перед опівніччю зійдуть Марс і Уран, а після другої години — Венера. Ось такий «бонус» матимуть ті, хто буде спостерігати Персеїди в 2020 році.

Де і як спостерігати Персеїди? Оскільки метеори найкраще спостерігати на темному небі, то тим із вас, хто мешкає в містах і селищах з яскравим штучним освітленням, треба виїхати за межі поселення. Щоб зменшити вплив Місяця, варто обрати місце, де його закриває якась завада: дерева, пагорб, споруда.

Хоча метеори спалахують в ріжних місцях зоряного неба, є одна особливість — вони начебто вилітають з однієї точки небесної сфери. Цю точку називають радіантом метеорного потоку й міститься вона в сузір’ї Персея (саме це й зумовило назву потоку). Раджу зосередити увагу на тій ділянці неба, де міститься радіант.

Perseidy 2020 radiantНа мапі-схемі показано положення радіанта метеорного потоку Персеїди на зоряному небі 12 серпня 2020 р. на широті Києва о 3 годині київського літнього часу. Вказані зорі до 4,5 видимої зоряної величини. Мал. ВЦ «Наше небо».

Для спостереження метеорів вам не потрібні бінокль чи телескоп. Візьміть з собою термос з гарячим напоєм, стільчик, або лежак, одягніться тепло (уночі буде холодно, особливо перед світанком!) й зручно — ось і все ваше спорядження для таких спостережень.

І останнє! Будьте терплячими, спостерігати треба щонайменше упродовж години. Тільки за такий відтинок часу є шанс побачити кілька метеорів. Передбачити кількість метеорів, які ви побачите, неможливо. Тому дивіться на зоряне небо, чатуйте і, впевнений, вам пощастить побачити метеори.

Ясного неба й вдалих спостережень!

Іван Крячко

Докладніше про «Наше небо»

Це науково-популярний астрономічний інтернет-журнал для широкого загалу, створений у 2016 році. Назва «НАШЕ НЕБО» виникла у 1998 р. під час обговорення з директором Головної астрономічної обсерваторії Національної академії наук України академіком Я.С. Яцківим ідеї щодо заснування Київським республіканським планетарієм науково-популярного видання астрономічного змісту.

Упродовж 2006—2009 рр. я видавав малим накладом журнал «НАШЕ НЕБО.observer», а з 2010 р. веду блог «Ми і Всесвіт». Далі науково-популярні матеріали вміщуватиму головно на цьому сайті.

Іван Крячко

Написати електронний лист

Ви маєте змогу написати електронного листа з будь-якого питання щодо астрономії та інтернет-журналу «Наше небо»

Дякуємо за Вашу увагу до «Нашого неба»!

Please publish modules in offcanvas position.