Меркурій на вечірньому небі квітня

Merkurii 04 2023 1З початку квітня поточного року й майже до середини останньої декади місяця планету Меркурій можна бачити звечора в західній ділянці неба. Це найкраща вечірня видимість найближчої до Сонця планети цього року.

Першого квітня о 20 год 30 хв літнього київського часу висота Меркурія над обрієм становить 3,5 кутових градусів. Це дуже низько, але видима зоряна величина планети дорівнює -1,1, тобто вона буде майже такою яскравою, як і Сиріус — найяскравіша зоря на небі Землі. Отже, у перший день квітня Меркурій можна пробувати знайти на вечірньому небі з 20 години до 20 год 45 хв київського літнього часу. Це часові межі для спостерігача, що перебуває на широті Києва.

З кожним днем далі, аж до 12 квітня, Меркурій на небі відходитиме на все більшу відстань від Сонця. Це означає, що час його видимості зростатиме і становитиме до півтори години. Щоправда його видима зоряна величина спаде до 0,17 (це приблизно яскравість зорі Вега з сузір’я Ліри).

Після 12 квітня, коли Меркурій буде в найбільшій східній елонгації (Е =19°29¢), його відстань від Сонця стане зменшуватися. Яскравість планети тьмянішатиме і вона зрештою зникне на тлі вечірньої заграви.

Merkurii 04 2023 2

Мапа-схема, що показує положення планети Меркурій на вечірньому небі о 20 год 30 хв літнього київського часу щодня з першого до 15 квітня 2023 року для спостерігача на широті Києва. Мал. ВЦ «Наше небо» за допомогою електронного планетарію «Stellarium».

Найкращі в цей період видимості Меркурія дні для його спостереження — кінець першої декади, коли планета буде ще доволі яскравою й міститиметься вже відносно високо над обрієм. Наприклад, 7 квітня видима зоряна величина Меркурія становитиме -0,5 і о 20 год 30 хв літнього київського часу він буде на висоті 8,5 кутових градусів на горизонтом. У спостерігача буде 45 хвилин, щоб спробувати знайти планету на вечірньому небі.

 Кілька порад тим, хто наважиться спостерігати Меркурій.

• Де шукати планету? Найкращий спосіб з’ясувати це — скористатися програмою для мобільного телефону, що імітує вигляд зоряного неба чи електронним планетарієм, як-от Stellarium.

 • Оберіть місце спостережень з відкритим горизонтом.

• Меркурій не такий яскравий, як Венера (її буде добре видно у першу половину квітня), але ви його знайдете на небі! Єдина умова — безхмарне небо.

• Добрим помічником буде найпростіший бінокль (з невеликим збільшенням, але з великим полем зору). Практика показує, що як тільки вдається знайти Меркурій за допомогою бінокля, то одразу можна розгледіти його неозброєним оком.

Ще один шанс спостерігати Меркурій випаде цього року наприкінці вересня. Але тоді планету буде видно на ранковому небі.

Ясного неба й вдалих спостережень!

Підготував Іван Крячко

Докладніше про «Наше небо»

Це науково-популярний астрономічний інтернет-журнал для широкого загалу, створений у 2016 році. Назва «НАШЕ НЕБО» виникла у 1998 р. під час обговорення з директором Головної астрономічної обсерваторії Національної академії наук України академіком Я.С. Яцківим ідеї щодо заснування Київським республіканським планетарієм науково-популярного видання астрономічного змісту.

Упродовж 2006—2009 рр. я видавав малим накладом журнал «НАШЕ НЕБО.observer», а з 2010 р. веду блог «Ми і Всесвіт». Далі науково-популярні матеріали вміщуватиму головно на цьому сайті.

Іван Крячко

Написати електронний лист

Ви маєте змогу написати електронного листа з будь-якого питання щодо астрономії та інтернет-журналу «Наше небо»

Дякуємо за Вашу увагу до «Нашого неба»!

Please publish modules in offcanvas position.