Комета, яку видно в бінокль

Cometa Iwamoto 1На зоряному небі з’явилася комета, яку можна побачити з допомогою бінокля. Нове світило в ніч на 18 грудня 2018 року відкрив японський аматор астрономії Масаюкі Івамото (Masayuki Iwamoto). За усталеною в астрономії традицією називати комету прізвищем того, хто її відкрив, новий об’єкт отримав назву комета Івамото.

Інше її позначення — C/2018 Y1 (згідно з правилом, запровадженим Міжнародним астрономічним союзом в 1994 р.) — означає, що це не періодична (або з періодом понад 200 років) комета, яку відкрили в 2018 р. у період часу з 16 до 31 грудня (літера Y) і вона була першою (1) кометою, відкритою в цей проміжок часу.

Період (час, за який комета робить один оберт навколо Сонця) комети Івамото становить майже 1400 років, тому наступного разу вона підійде до Сонця в 3390 році. Найдальша точка орбіти комети (афелій) лежить на відстані 245 астрономічних одиниць (а. о.), тобто далеко за межами пояса Койпера в царині екстремальних транснептунових об’єктів. Натомість перигелій становить 0,282 а. о. і комета пройшла його 6 лютого поточного року. Найближче до Землі (на відстані приблизно 28 мільйонів кілометрів) комета пройде 12 лютого майже о 23 годині київського часу. Комета рухається відносно Землі з швидкістю 238 км/год.

Нині (кінець першої декади лютого) видима зоряна величина комети Івамото становить 7,0 і, можливо, за декілька днів зросте до 6,5m. Такі значення зоряної величини означають, що комету можна побачити в бінокль! Що, окрім бінокля, для цього потрібно?

Перше. Бажано виконувати пошуки комети на темному небі. Комети зазвичай мають дифузні (розмиті) коми, тобто газові оболонки довкола своїх ядер. Щоб побачити таку нечітку цятку, якраз і треба мати небо без яскравої засвітки. Ті, хто вже спостерігав комету Івамото, описують її як велику і дифузну з дещо більш конденсованою внутрішньою комою. Розміри коми за різними оцінками становлять від 20 до 30 кутових мінут, що майже дорівнює кутовим розмірам повного Місяця.

Cometa Iwamoto 2

Комета Івамото 3 лютого 2019 р. пройшла на відстані 2 ° від галактики M 104. Фото з сайту www.skyandtelescope.com.

Друге. Треба знати положення комети на зоряному небі та час, коли відповідну ділянку неба видно у вашому пункті спостережень. У період найбільшої яскравості комета Івамото рухається по сузір’ях Діви та Лева. Цю частину зоряного неба в лютому видно з території України ввечері в напрямку півдня.

Cometa Iwamoto 3

Фото комети Івамото, зроблене 5 лютого 2019 року (в цей час вона перебувала в сузір’ї Діви). Фото з сайту www.skyandtelescope.com.

Рухаючись на тлі зір, комета пройде повз яскраві зорі: 12 лютого на відстані 3 кутових градусів біля зорі Регул (найяскравіша зоря в сузір’ї Лева), а 19 лютого біля зорі Кастор з сузір’я Близнюків. Ці зорі, як дороговкази, можна використати для пошуків комети. Але, щоб впевнено знайти комету на зоряному небі, бажано скористатися мапою тієї його ділянки, де на даний час вона міститься. Наприклад, такою, як на світлині, вміщеній нижче.

Cometa Iwamoto 4

Мапа зоряного неба із зазначенням положення комети Івамото в 0 годин за всесвітнім часом (2 година за київським часом) на вказану дату. Фото з сайту www.skyandtelescope.com.

Для з’ясування положення комети на потрібну вам дату й час, можна скористатися (якщо є така можливість) онлайн планетаріями. Один з таких вміщує сайт TheSkyLive. Нижче подано кілька мап (для різних дат лютого), виготовлених з допомогою цього планетарію.

Cometa Iwamoto 5

Положення комети Івамото на зоряному небі 10 лютого 2019 р. о 22 год київського часу. Мал. ВЦ «Наше небо» з допомогою онлайн планетарію TheSkyLive.

Cometa Iwamoto 6

Положення комети Івамото на зоряному небі 10 лютого 2019 р. о 22 год київського часу. Мал. ВЦ «Наше небо» з допомогою онлайн планетарію TheSkyLive.

Cometa Iwamoto 7

Положення комети Івамото на зоряному небі 15 лютого 2019 р. о 22 год київського часу. Мал. ВЦ «Наше небо» з допомогою онлайн планетарію TheSkyLive.

Окрім нагоди виконати пошуки й спостерігати комету Івамото в бінокль, гарний шанс мають астрофотографи. Річ у тім, що комета рухається тією ділянкою зоряного неба, де є багато об’єктів далекого (глибокого) космосу — зоряних скупчень, туманностей і галактик. Повз деякі з них комета пройде відносно близько. Наприклад, 11 лютого вона буде поблизу M 95, M 96 і M 105, 14 лютого біля галактики NGC 2903, а 16 лютого пройде на відстані 7 кутових градусів від розсіяного зоряного скупчення М 44 («Вулик»).

Отже, якщо пощастить з погодою, то упродовж другої декади лютого 2018 року є шанс побачити з допомогою бінокля на зоряному небі комету Івамото.

За інф. з сайту www.skyandtelescope.com

 

Докладніше про «Наше небо»

Це науково-популярний астрономічний інтернет-журнал для широкого загалу, створений у 2016 році. Назва «НАШЕ НЕБО» виникла у 1998 р. під час обговорення з директором Головної астрономічної обсерваторії Національної академії наук України академіком Я.С. Яцківим ідеї щодо заснування Київським республіканським планетарієм науково-популярного видання астрономічного змісту.

Упродовж 2006—2009 рр. я видавав малим накладом журнал «НАШЕ НЕБО.observer», а з 2010 р. веду блог «Ми і Всесвіт». Далі науково-популярні матеріали вміщуватиму головно на цьому сайті.

Іван Крячко

Написати електронний лист

Ви маєте змогу написати електронного листа з будь-якого питання щодо астрономії та інтернет-журналу «Наше небо»

Дякуємо за Вашу увагу до «Нашого неба»!

Please publish modules in offcanvas position.