Ґемініди: найкращий метеорний потік року!

Geminids 2020 1mПро метеори від Ленса Д. Девіса (Lance D. Davis) з Центру космічних польотів Маршалла (Marshall Space Flight Center) та з післямовою Івана Крячка

Ґемініди широко визнані найкращим щорічним метеорним потоком, який можуть побачити спостерігачі зоряного неба. Потік триває з 4 по 17 грудня, а найкраща ніч для спостережень метеорів — з 13 на 14 грудня.

Джерелом метеорного потоку Ґемініди є мале небесне тіло 3200 Фаетон. Його ідентифікують і як астероїд, і як ядро комети. Коли Земля проходить крізь смугу пилу або метеороїди, залишені цим небесним об’єктом, пил згоряє в земній атмосфері, створюючи метеорний потік Ґемініди.

Умови спостережень ґемінід цього року сприятливі, адже в ніч максимуму потоку на небі не буде Місяця (14 грудня це яскраве небесне світило буде у фазі, яку називають новий Місяць), тому його світло не заважатиме спостерігати неяскраві метеори. Хоча максимум дії потоку припадає на нічний час з 13 грудня до ранку 14 грудня, деяку метеорну активність можна помітити до та після цих дат. Для спостерігачів Північної півкулі хороший час для спостережень — вся ніч (максимум активності має бути близько 2:00 ночі за місцевим часом), а для спостерігачів у Південній півкулі — після півночі.

Чому їх називають Ґемінідами?

Усі метеори, пов’язані з потоком, мають схожі орбіти, і всі вони, як здається, походять з одного місця на небі, яке називають радіант. Ця точка на небесній сфері міститься в сузір’ї Близнюків (Gemini), звідси і назва «Ґемініди».

Як швидко рухаються Гемініди?

Швидкість метеороїдів, які спричиняють явище метеорів потоку Ґемініди, становить 35000 км/с. Це в 1000 разів швидше, ніж швидкість гепарда, приблизно в 250 разів швидше, ніж найшвидший автомобіль у світі, і в 40 разів швидше, ніж куля!

Geminids 2020 1v

Графіка, заснована на даних метеорних камер 2019 року, що показує висоти на яких спалахують метеори з потоку Ґемініди. Фото з сайту ttps://blogs.nasa.gov/Watch_the_Skies/wp-content/uploads/sites/193/2020/12/Geminid_heights_2019.png.

Як спостерігати Ґемініди?

Якщо не хмарно, знайдіть місце не освітлене вогнями, ляжте на спину і подивіться вгору. Ваші очі мають звикнути (адаптуватися) до темряви й тоді ви побачите більше метеорів. Майте на увазі, адаптація може тривати приблизно 30 хвилин. Не дивіться на екран мобільного телефону, бо це зіпсує ваше нічне бачення!

Метеори, зазвичай, можна побачити по всьому небу. Не зосереджуйтеся («не зациклюйтеся») спостерігати радіант, бо метеори, які видно поблизу нього, мають дуже короткі сліди і їх легко пропустити. Побачивши метеор, спробуйте простежити його назад. Якщо ви своїм поглядом опинитеся в сузір’ї Близнюків, є велика ймовірність, що ви бачили метеор з потоку Ґемініди.

Коли найкращий час, щоб спостерігати Ґемініди?

Найкраща ніч для спостережень потоку — з 13 на 14 грудня. Максимум метеорів має бути близько 01:00 UTC (Всесвітній координований час). Спостерігачі у Північній півкулі можуть побачити Ґемініди, починаючи близько 19:30 — 20:00 години за місцевим часом 13 грудня. У Південній півкулі найкращий час для спостережень — між північчю та світанком за місцевим часом 14 грудня. Спостерігачі Ґемінід, які робитимуть це з півночі до 4 години ранку, мають «зловити» найбільше метеорів.

Скільки ґемінідів можуть побачити спостерігачі в ніч з 13 на 14 грудня?

Прогнозована кількість метеорів для спостерігачів у Північній півкулі — до 60 метеорів на годину. Це означає, що ви можете очікувати побачити в середньому одного ґемініда на хвилину за умови темного неба в годину максимуму потоку. Спостерігачі у Південній півкулі побачать менше ґемінідів, ніж у північній. Можливо, навіть на 25% менше, залежно від широти місця спостережень.

Де NASA буде транслювати спостереження метеорного потоку Ґемініди?

Буде прямий етер в ніч максимуму потоку (13—14 грудня) з метеорної камери в Центрі космічних польотів Маршалла в Гантсвіллі, штат Алабама (якщо дозволить погода!) на сторінці NASA Meteor Watch у Facebook. Увага! За київським часом трансляція буде з 4 до 12 години 14 грудня.

Відео, записане All Sky Fireball Network, також доступне щоранку для ідентифікації метеорів з потоку Ґемініди. В цих відео шукайте події з позначкою «GEM».

Вдалих спостережень метеорів!

За інф. з сайту https://blogs.nasa.gov

Післямова Івана Крячка

Важко дати прогноз погоди в ніч з 13 на 14 грудня 2020 р. в Україні, коли буде найбільше метеорів з потоку Ґемініди. Якщо вам пощастить з погодою — раджу подивитися це астрономічне явище. Зрозуміло, зима — це не літо, але й Ґемініди — це не Персеїди! Нижче наводжу схему, що показує місце радіанта потоку Ґемініди на небесній сфері.

Geminids 2020 2v

Схема, що ілюструє положення радіанта потоку Ґемініди на небесній сфері. Мал. ВЦ «Наше небо».

Якщо з погодою не пощастить, то крім згаданої вище трансляції від NASA, буде прямий етер від проєкту «Віртуальний телескоп»(The Virtual Telescope Project), починаючи з 22:00 UT (з 0 год за київським часом) 13 грудня.

Ясного неба й вдалих спостережень!

Докладніше про «Наше небо»

Це науково-популярний астрономічний інтернет-журнал для широкого загалу, створений у 2016 році. Назва «НАШЕ НЕБО» виникла у 1998 р. під час обговорення з директором Головної астрономічної обсерваторії Національної академії наук України академіком Я.С. Яцківим ідеї щодо заснування Київським республіканським планетарієм науково-популярного видання астрономічного змісту.

Упродовж 2006—2009 рр. я видавав малим накладом журнал «НАШЕ НЕБО.observer», а з 2010 р. веду блог «Ми і Всесвіт». Далі науково-популярні матеріали вміщуватиму головно на цьому сайті.

Іван Крячко

Написати електронний лист

Ви маєте змогу написати електронного листа з будь-якого питання щодо астрономії та інтернет-журналу «Наше небо»

Дякуємо за Вашу увагу до «Нашого неба»!

Please publish modules in offcanvas position.