Навіть громадянські вчені отримують час для спостережень на космічному телескопі Джеймса Вебба

news 01 08 22 1v

Протягом багатьох років люди, які не належать до спільноти професійних науковців, але які в свій вільний час виконували певну дослідницьку роботу в рамках громадських наукових проектів, регулярно робили захопливі відкриття та значний внесок у науковий процес. Ці громадянські вчені іноді проглядають великі масиви даних у пошуках космічних скарбів і, як наслідок, відкривають невідомі об’єкти. Прикладом цього є «Воорверп Ганні» (Hanny’s Voorwerp). (Цей об’єкт виявила Ганні Ван Аркел, вчителька з Нідерландів — Ред.) Іноді громадянські вчені привертають увагу професійних науковців до незвичайного явища. Прикладом такого відкриття є явище під назвою STEVE, що схоже на полярне сяйво. Хай там як, поява громадських наукових проєктів змінила характер наукової взаємодії між громадськістю та науковою спільнотою.

Тепер незвичні небесні тіла, коричневі карлики, виявлені громадянськими вченими, будуть спостерігати за допомогою космічного телескопа Джеймса Вебба (James Webb Space Telescope, JWST) з надією дізнатися більше про ці рідкісні об’єкти. Цікаво, що один з громадянських вчених став учасником наукової групи, яка отримала час для спостережень на Веббі. Пропозиція цих науковців щодо спостережень на цьому телескопі перемогла серед багатьох інших.

Коричневі карлики, за якими спостерігатиме JWST, виявили громадянські вчені, які беруть участь у програмі «Планети на задньому дворі: Планета 9» (Backyard Worlds: Planet 9). Це один із проєктів на порталі Zooniverse, який залучає всіх охочих до співпраці, щоб відрізнити реальні небесні об’єкти від зображень артефактів у даних космічного телескопа NASA WISE (Wide-field Infrared Survey Explorer).

news 01 08 22 2vПорівняння розмірів зорі малої маси, коричневого карлика, Юпітера та Землі. Фото з сайту www.universetoday.com.

Коричневі карлики — це об’єкти, розміри яких коливаються між розміром планети-гіганта, як-от Юпітер, і розміром маленької зорі. Засновники проєкту Backyard Worlds: Planet 9 попросили громадянських вчених допомогти знайти найближчих сусідів Сонця — коричневих карликів та зорі з малою масою, а також гіпотетичну дев’яту планету в Сонячній системі.

За результатами виконання проєкту, що триває понад 5 років, опубліковано понад 20 наукових статей. Одна з них про відкриття поблизу Сонця 34 подвійних систем з надхолодними карликами, співавторами якої є понад 30 науковців. Щоб продовжити дослідження, які спираються на деякі з таких відкриттів, вже було надано час для спостереження на космічному інфрачервоному телескопі NASA телескопі «Спітцер» та телескопах імені Кека.

«Хоча інколи цей процес був кропітким, він того вартий», — сказав Артту Сайніо (Arttu Sainio), який виявив одного з коричневих карликів, що буде спостерігати JWST. «Зрештою я виявив сотні кандидатів у коричневі карлики, і багатьох із них вже спостерігали та досліджували». Громадянська вчена Меліна Тевенот (Melina Thevenot) також виявила коричневих карликів, за якими буде спостерігати JWST.

Громадянський вчений Ден Каселден (Dan Caselden) завдяки його тривалій роботі та численним відкриттям потрапив до складу наукової групи, пропозиція якої щодо спостережень на космічному телескопі Джеймса Вебба перемогла серед інших. Суть пропозиції під назвою «Пояснення відмінностей холодних світів» («Explaining the Diversity of Cold Worlds») полягає в тому, щоб вивчити групу з дванадцяти коричневих карликів, які мають однакову температуру, але різну інфрачервону яскравість.

«Незабаром ми побачимо відкриті нами об’єкти такими, якими раніше не бачили», — сказав Каселден у повідомленні NASA. «Це особливі моменти, які ми запам’ятаємо назавжди».

Торік Кеселден виявив незвичайний об’єкт, що отримав назву «Несподіваний» («The Accident»), ще одного дивного коричневого карлика. Його випромінювання в деяких основних довжинах хвиль слабке, що свідчить: він дуже холодний (і старий). Проте на деяких інших довжинах хвиль він яскравий. Це вказує на вищу температуру, ніж в інших коричневих карликів.

Учасники проєкту Backyard Worlds: Planet 9 ведуть далі пошуки коричневих карликів та інших астрономічних об’єктів поблизу Сонця. Щоб приєднатися та, можливо, навіть відкрити свою ціль для космічного телескопа Джеймса Вебба, перегляньте проєкт або інші громадські наукові проекти на Zooniverse чи Cosmoquest.

За інф. з сайту www.universetoday.com

Докладніше про «Наше небо»

Це науково-популярний астрономічний інтернет-журнал для широкого загалу, створений у 2016 році. Назва «НАШЕ НЕБО» виникла у 1998 р. під час обговорення з директором Головної астрономічної обсерваторії Національної академії наук України академіком Я.С. Яцківим ідеї щодо заснування Київським республіканським планетарієм науково-популярного видання астрономічного змісту.

Упродовж 2006—2009 рр. я видавав малим накладом журнал «НАШЕ НЕБО.observer», а з 2010 р. веду блог «Ми і Всесвіт». Далі науково-популярні матеріали вміщуватиму головно на цьому сайті.

Іван Крячко

Написати електронний лист

Ви маєте змогу написати електронного листа з будь-якого питання щодо астрономії та інтернет-журналу «Наше небо»

Дякуємо за Вашу увагу до «Нашого неба»!

Please publish modules in offcanvas position.