Сонячний зонд: ми хочемо зануритися в Сонце

Solar Probe Plus 1Мрії збуваються! Майже 60 років (з початку космічної ери) науковці мріють про космічну місію до околиць Сонця. Нині NASA упевнено наближається до цієї мети. У середині липня 2016 р. агентство оголосило, що підготовка місії «Сонячний зонд +» (Solar Probe Plus) перейшла на етап «випереджального розвитку» перед її початком у 2018 році. Космічний апарат створюють в Лабораторії прикладної фізики університету Джона Гопкінса (Балтимор, штат Меріленд).

Після запуску Solar Probe Plus матиме попереду кілька захопливих років, зокрема не менше семи (!) обльотів Венери й сміливе занурення в корону, або зовнішню атмосферу Сонця. Ось деякі подробиці цієї місії:

 

Solar Probe Plus 2

1. Пильний погляд на Сонце

Де виникає сонячна енергія? Як нагрівається зовнішня атмосфера? Такими є деякі з основних питань, на які буде шукати відповіді «Сонячний зонд +». Наукові дані, що допоможуть науковцям розгадати деякі таємниці Сонця, надходитимуть, коли зонд отримає можливість літати всередині сонячної корони. Це науковці хотіли зробити протягом 60 років, але технологія не дозволяла виконати такий експеримент. Solar Probe Plus — розвідувальна місія. Розробники зонда на сайті місії зазначають, що космічний апарат, наприклад, буде проходити досить близько від Сонця, щоб визначати швидкість сонячного вітру в широкому діапазоні (від дозвукової до надзвукової). Він буде літати над тими ділянками, де народжуються найбільш енергійні сонячні частинки. «Водночас, як і будь-яка велика дослідницька місія, робота Solar Probe Plus може спричинити більше питань, ніж відповідей».

 

Solar Probe Plus 3

2. Сім вдалих обльотів Венери

Це дуже характерно для космічних апаратів, використовувати гравітаційний маневр, щоб зменшити свої потреби у паливі (такий маневр дозволяє економити на масі, яку запускають в космос, і, отже, гроші). Solar Probe Plus за таку економію заплатить часом — протягом 2018—2024 років він сім разів обійде довкола планети Венера. І тільки після сьомого обльоту зонд наблизиться до Сонця, щоб виконати заплановані наукові дослідження. Проте, космічний апарат не простоюватиме протягом цього часу. Зонд спостерігатиме найближчу до нас зорю здалеку, а деякі його наукові інструменти будуть використані для вивчення планети. Це неначе бонус — венеріанська місія.

 

Solar Probe Plus 4

3. Сміливець перед нестямним Сонцем

Solar Probe Plus змушений буде витримувати багато тепла, коли він стане близько до Сонця. Відстань до світила становитиме 5,9 мільйона кілометрів, що приблизно в сім разів менше, ніж мінімальна відстань Меркурія до Сонця. Це дозволить побити рекорд, встановлений космічним апаратом Helios 2, який насправді літав усередині орбіти Меркурія. Він пройшов на відстані майже 43,5 мільйонів кілометрів від Сонця в квітні 1976 р. Solar Probe Plus буде реєструвати сонячний вітер (потік частинок від Сонця), спостерігати процеси перенесення енергії на Сонці, а також плазмові «хмари» поблизу нього.

 

Solar Probe Plus 5

4. Магнітні варіації

Сонце має багато таємниць, пов’язаних з його магнітним полем. Головна з них, чому Сонце змінює кожні 11 років активність; від слабкої, коли на його поверхні майже немає плям, до сильної, коли часто трапляються сонячні спалахи, і знову до слабкої, що, зрештою, закінчується зміною магнітних полюсів на Сонці. Місія Solar Probe Plus вивчатиме магнітне поле, а також інші частини Сонця, щоб покращити передбачення сонячної активності та прогнозування сонячних спалахів, небезпечних для Землі. Потужні сонячні спалахи можуть привести до пошкодження супутників і навіть ліній електропередач. Світлина (її подано вище), отримана з допомогою «Обсерваторії сонячної динаміки» (Solar Dynamics Observatory) показує, наскільки складним є магнітне поле Сонця. Зверніть увагу на магнітні поля поблизу яскравих плям, що видимі на диску Сонця. Ці ділянки є магнітно-активними районами, а силові лінії повз’язують їх між собою.

 

Solar Probe Plus 6

5. Споруда для тривалого полювання

Якщо ви плануєте бути близько від Сонця протягом тривалого періоду часу, ви маєте переконатися, що ваш космічний корабель може відводити тепло. Зонд Solar Probe Plus буде оснащено захисним щитом великих розмірів з вуглецевої піни. Його сонячні батареї будуть виробляти належний рівень електроенергії, зважаючи на режим відведення тепла. Деякі термостійкі технології, зокрема захисного щита, для місії SolarProbePlus запозичено з космічного апарата MESSENGER, який упродовж 2011 — 2015 років досліджував Меркурій.

 

За інф. з сайта www.space.com підготував Іван Крячко

 

Докладніше про «Наше небо»

Це науково-популярний астрономічний інтернет-журнал для широкого загалу, створений у 2016 році. Назва «НАШЕ НЕБО» виникла у 1998 р. під час обговорення з директором Головної астрономічної обсерваторії Національної академії наук України академіком Я.С. Яцківим ідеї щодо заснування Київським республіканським планетарієм науково-популярного видання астрономічного змісту.

Упродовж 2006—2009 рр. я видавав малим накладом журнал «НАШЕ НЕБО.observer», а з 2010 р. веду блог «Ми і Всесвіт». Далі науково-популярні матеріали вміщуватиму головно на цьому сайті.

Іван Крячко

Написати електронний лист

Ви маєте змогу написати електронного листа з будь-якого питання щодо астрономії та інтернет-журналу «Наше небо»

Дякуємо за Вашу увагу до «Нашого неба»!

Please publish modules in offcanvas position.