NASA дібрало чотири астрофізичні місії для їх подальшої розробки

Пропозиції стосуються вивчення зір, що вибухають, скупчень галактик та інших космічних явищ.

hubble mrk1337

Чотири пропозиції астрофізичних місій для вивчення зір, галактик і деяких із найсильніших вибухів у Всесвіті дібрані NASA для подальшої розробки. Вони змагаються за фінансування в рамках Програми дослідників (Explorers Program) NASA, і агентство оголосило про них у четвер, 18 серпня 2022 року. Програма дослідників зосереджена на місіях малого та середнього розміру, які можуть мати великий науковий вплив, але також можуть бути розроблені й запущені в набагато коротший термін, ніж великі, дорогі місії.

Дві місії Astrophysics Medium Explorer і дві дослідницькі місії Opportunity тепер перейдуть на етап вивчення концепції місії. NASA оцінить концепції, перш ніж обрати одну Mission of Opportunity та одну Medium Explorer у 2024 році. Дві обрані місій потім підготують до запуску космічні зонди у 2027 та 2028 роках.

Дві групи дослідників Medium Explorer отримають по 3 мільйони доларів кожна за дев’ятимісячне дослідження концепції місії. Це:

UltraViolet EXplorer (UVEX). Місія досліджуватиме все небо в ультрафіолетовому світлі, щоб отримати нове уявлення про еволюцію галактик і життєвий цикл зір. Космічний зонд намагатиметься зареєструвати світло від вибуху, який слідує за імпульсом гравітаційних хвиль, спричинених злиттям нейтронних зір. Він також вивчатиме масивні зорі та вибухи зір. Головним дослідником місії є ​​Фіона Гаррісон (Fiona Harrison) з Каліфорнійського технологічного інституту в Пасадені.

Survey and Time-domain Astrophysical Research Explorer (STAR-X). Космічний зонд, оснащений чутливими ширококутними рентгенівськими та ультрафіолетовими телескопами, вивчатиме вибухи наднових і активні галактики. Ґрунтовні рентгенівські дослідження дозволили б нанести на мапу гарячий газ, накопичений у віддалених скупченнях галактик. У поєднанні з інфрачервоними спостереженнями Космічного телескопа Ненсі Роман (Roman Space Telescope) NASA, який агентство планує створити, ці спостереження дозволять простежити, як утворювалися масивні скупчення галактик протягом космічної історії. Головний дослідник — Вільям Чжан (William Zhang) з Центру космічних польотів імені Ґоддарда NASA в Грінбелті (штат Меріленд).

Дві групи дослідників Mission of Opportunity отримають по 750 000 доларів США для виконання власного дев’ятимісячного концептуального дослідження. Це:

Moon Burst Energetics All-sky Monitor (MoonBEAM). Космічний апарат працюватиме на так званій гало-орбіті між Землею та Місяцем, тобто він зможе бачити майже все небо в будь-який час, спостерігаючи за спалахами гамма-променів високої енергії від далеких космічних вибухів. Потім MoonBEAM швидко передасть інформацію про явище іншим телескопам, щоб вони могли вивчити його джерело. Головний дослідник — Чіумун Мішель Гуей (Chiumun Michelle Hui) із Центру космічних польотів імені Маршалла NASA в Гантсвіллі (штат Алабама).

LargE Area burst Polarimeter (LEAP) буде встановлено на Міжнародній космічній станції для вивчення спалахів гамма-випромінювання від високоенергетичних струменів, що виникають під час утворення чорних дір після смерті внаслідок вибуху масивної зорі або при злитті таких об’єктів, як нейтронні зорі та чорні діри. Головним дослідником є ​​Марк МакКоннелл (Mark McConnell) з Університету Нью-Гемпшира в Даремі.

Вартість середніх місій обмежена 300 мільйонами доларів кожна без урахування вартості запуску. Витрати Mission of Opportunity обмежені 80 мільйонами доларів кожна.

«Програма дослідників NASA має горду традицію підтримки інноваційних підходів до виняткової науки, і ці обрані місії обіцяють те саме», — зазначив Томас Зурбухен, помічник адміністратора Управління наукових місій NASA. «Від вивчення еволюції галактик до вибухових явищ високої енергії, ці пропозиції надихають своїм масштабом і креативністю для дослідження невідомого в нашому Всесвіті».

Програма дослідників є найтривалішою програмою NASA, яка має на меті забезпечити регулярні можливості для запуску космічних наукових місій. Перша місія Explorer-1 була виконана у 1958 році. Вона виявила радіаційні пояси Ван Аллена навколо Землі. У рамках виконання програми було виконано понад 70 американських і спільних міжнародних наукових космічних місій.

За інф. з сайту www.space.com

Докладніше про «Наше небо»

Це науково-популярний астрономічний інтернет-журнал для широкого загалу, створений у 2016 році. Назва «НАШЕ НЕБО» виникла у 1998 р. під час обговорення з директором Головної астрономічної обсерваторії Національної академії наук України академіком Я.С. Яцківим ідеї щодо заснування Київським республіканським планетарієм науково-популярного видання астрономічного змісту.

Упродовж 2006—2009 рр. я видавав малим накладом журнал «НАШЕ НЕБО.observer», а з 2010 р. веду блог «Ми і Всесвіт». Далі науково-популярні матеріали вміщуватиму головно на цьому сайті.

Іван Крячко

Написати електронний лист

Ви маєте змогу написати електронного листа з будь-якого питання щодо астрономії та інтернет-журналу «Наше небо»

Дякуємо за Вашу увагу до «Нашого неба»!

Please publish modules in offcanvas position.