Астрономи зможуть «бачити» краще

Дуже тьмяні небесні об’єкти на тлі яскравих спостерігати дуже важко, а часто взагалі неможливо. Суть цієї проблеми зрозуміла з такого порівняння: побачити полум’я свічки, що горить поряд з яскравим електричним ліхтарем, людина не в змозі.

В астрономії проблема «свічки на тлі маяка» не дозволяє, наприклад, спостерігати екзопланети. Світло від цих об’єктів «тоне» у значно сильнішому світлі їхніх материнських зір. Проте, нова розробка для цілей астрофотографії може здолати цей бар’єр у спостереженнях.

Астрофізик Даніел Батчелдор (Daniel Batcheldor) з Технологічного університету Флориди (США) показав, що пристрій з інжекцією заряду (charge injection device, CID) може «бачити» випромінювання від дуже тьмяного об’єкта на тлі яскравого світла сусіднього з ним тіла (перепад яскравості становить десятки мільйонів разів). Науковці використали 0,8-метровий телескоп щоб показати можливості нової технології CID реєструвати слабкі небесні об’єкти на тлі світла зорі Сиріус.

CID SyriusНа світлині (фото а і b) — найяскравіша зоря на небі нашої планети Сиріус. На фото а) червоним показано відомі об’єкти біля Сиріуса; на фото b) — слабкі об’єкти (позначені як 1, 2, 6), виявлені на небесній сфері поблизу Сиріуса. Вони у 70 мільйонів разів тьмяніші, ніж зоря. Фото з сайту www.sciencedaily.com.

Здатність CID реєструвати слабкі об’єкти на тлі яскравих зумовлена тим, що кожен піксель матриці працює незалежно від іншого й має спеціальну систему ототожнення (індексування). Яскраві (заповнені) пікселі зчитуються з матриці швидко, натомість пікселі, що збирають тьмяне світло, продовжують працювати і їх ототожнення відбувається пізніше.

Дослідники планують продовжити експерименти з CID на одному з телескопів Канарських островів, а також на Міжнародній космічній станції. Хай там як, але нова технологія цікава для астрономів й у разі успішного втілення дозволить розширити спостережні можливості.

 

Докладніше про «Наше небо»

Це науково-популярний астрономічний інтернет-журнал для широкого загалу, створений у 2016 році. Назва «НАШЕ НЕБО» виникла у 1998 р. під час обговорення з директором Головної астрономічної обсерваторії Національної академії наук України академіком Я.С. Яцківим ідеї щодо заснування Київським республіканським планетарієм науково-популярного видання астрономічного змісту.

Упродовж 2006—2009 рр. я видавав малим накладом журнал «НАШЕ НЕБО.observer», а з 2010 р. веду блог «Ми і Всесвіт». Далі науково-популярні матеріали вміщуватиму головно на цьому сайті.

Іван Крячко

Написати електронний лист

Ви маєте змогу написати електронного листа з будь-якого питання щодо астрономії та інтернет-журналу «Наше небо»

Дякуємо за Вашу увагу до «Нашого неба»!

Please publish modules in offcanvas position.