Надмасивні чорні діри бенкетують у величезних об’ємах водню

news 31 12 19Одне з багатьох питань щодо утворення та еволюції надмасивних чорних дір у ранньому Всесвіті — звідки вони черпали сировину для збільшення своєї маси?

Хоча більшість, якщо не всі, великі галактики містять такі чорні діри в своєму центрі, але попередні дослідження вказували на малі залишки газу та пилу — передбачувану «їжу», потрібну для розвитку надмасивної чорної діри, — після закінчення першого сплеску процесу зореутворення в галактиках.

Але астрономи, які працюють з Дуже великим телескопом Європейської південної обсерваторії і чутливим багатоканальним спектроскопом (Multi Unit Spectroscope Explorer, MUSE), знайшли, можливо, відповідь.

У докладному огляді 31 квазара, які вже сяяли близько 12,5 мільярдів років тому, тобто раніше, ніж 900 мільйонів років після Великого Вибуху, науковці змогли виявити величезні резервуари холодного, щільного водню у межах 100 000 світлових років довкола центра дюжини цих квазарів.

На відео, котре вміщено нижче, яке надала Європейська південна обсерваторія, синім кольором показано величезну хмару водню, виявлену за допомогою MUSE. Хмара огортає галактики, що зливаються (це зображення, показане помаранчевим кольором, отримано за допомогою Великої міліметрової/субміліметрової антени Атакама).

«Ми змогли вперше показати, що молоді галактики мають достатню кількість їжі в своєму середовищі, щоб підтримувати як зростання надмасивних чорних дір, так і енергійне утворення зір», — сказав Емануеле Паоло Фаріна (Emanuele Paolo Farina) з Інституту астрономії Макса Планка, головний автор статті в Astrophysical Journal. «Це додає фундаментальну складову в “пазл”, який складають астрономи, щоб зрозуміти процес формування космічних структур понад 12 мільярдів років тому».

Хоча квазари — це яскраві маяками в ранньому Всесвіті, але резервуари газу, що їх оточують, спостерігати важко. Однак прилад MUSE досить чутливий, щоб виявити наявність газових хмар. Фаріна сказав, що MUSE змінює «гру» в цьому сенсі.

Науковець сказав, що витративши кілька годин спостережень на один об’єкт, їм «вдалося заглибитися в оточення ненажерливих, наймасивніших чорних дір, присутніх у молодому Всесвіті».

За інф. з сайту https://astronomynow.com

Докладніше про «Наше небо»

Це науково-популярний астрономічний інтернет-журнал для широкого загалу, створений у 2016 році. Назва «НАШЕ НЕБО» виникла у 1998 р. під час обговорення з директором Головної астрономічної обсерваторії Національної академії наук України академіком Я.С. Яцківим ідеї щодо заснування Київським республіканським планетарієм науково-популярного видання астрономічного змісту.

Упродовж 2006—2009 рр. я видавав малим накладом журнал «НАШЕ НЕБО.observer», а з 2010 р. веду блог «Ми і Всесвіт». Далі науково-популярні матеріали вміщуватиму головно на цьому сайті.

Іван Крячко

Написати електронний лист

Ви маєте змогу написати електронного листа з будь-якого питання щодо астрономії та інтернет-журналу «Наше небо»

Дякуємо за Вашу увагу до «Нашого неба»!

Please publish modules in offcanvas position.