Космічний телескоп для полювання за астероїдами працюватиме ще два роки

news 02 07 21 1v

Ширококутний інфрачервоний оглядовий дослідник для пошуку біляземних об’єктів (Near-Earth Object Wide-field Infrared Survey Explorer, NEOWISE) NASA ще два роки буде «полювати» на астероїди та комети, зокрема й ті об’єкти, які можуть становити небезпеку для Землі. Це продовження місії означає, що космічний телескоп NASA, призначений для пошуку біляземних об’єктів (near-Earth object, NEO), продовжить роботу до червня 2023 року.

«В NASA ми завжди дивимося вгору, щодня оглядаючи небо, виявляючи потенційні небезпеки та досліджуючи астероїди, щоб допомогти розкрити секрети формування Сонячної системи», — сказав адміністратор NASA Білл Нельсон (Bill Nelson). «За допомогою наземних телескопів вже виявлено понад 26 000 біляземних астероїдів, але їх можна знайти ще більше. Ми посилимо свої спостереження за допомогою космічних можливостей, таких як NEOWISE і запланованого до запуску в середині 2020-х років набагато досконалішого зонда NEO Surveyor. Це дасть нам змогу відкрити досі невідомі астероїди та виявляти потенційно небезпечні астероїди і комети, перш ніж вони стануть загрозою для нас на Землі».

Ширококутний інфрачервоний оглядовий дослідник (Wide-field Infrared Survey Explorer, WISE) було запущено в грудні 2009 року. Космічний телескоп оглядав все небо в інфрачервоних довжинах хвиль, виявляючи астероїди, тьмяні зорі та деякі найменші галактики далекого космосу. Після того, як вичерпалася охолоджувальна рідина для інфрачервоних приймачів, WISE завершив свою основну місію і його в лютому 2011 р. перевили в режим «сну». Спостереження відновилися в грудні 2013 року, коли підрозділ планетології NASA вирішив використати космічний телескоп для виявлення астероїдів і комет у Сонячній системі, з особливою увагою до тих, що підходять близько до орбіти Землі. Нова місія отримала назву NEOWISE.

«NEOWISE надає унікальну та критичну можливість для нашої глобальній місії планетного захисту, даючи можливість швидко реєструвати інфрачервоне випромінювання і точніше оцінювати розмір небезпечних астероїдів у міру їх виявлення», — сказала Ліндлі Джонсон (Lindley Johnson), співробітниця служби планетного захисту NASA та керівник Управління координації планетного захисту (Planetary Defense Coordination Office, PDCO) в штаб-квартирі NASA у Вашингтоні. «Продовження місії NEOWISE вказує не тільки на важливу роботу, яка виконується для захисту нашої планети, але також і на цінні наукові результати, які вдається здобувати про астероїди та комети, що лежать в космосі далеко від Землі».

Оскільки Сонце нагріває астероїди, вони виділяють тепло у вигляді слабкого інфрачервоного випромінювання. Вивчаючи цей інфрачервоний сигнал, науковці можуть встановити розмір астероїда і порівняти отримане значення з вимірами, виконаними на підставі спостережень за допомогою оптичних телескопів на Землі. Ця інформація може допомогти зрозуміти, як поверхня астероїда відбиває випромінювання, а також дати підказки щодо його складу.

До сьогодні NEOWISE уможливив оцінку розміру понад 1850 навколоземних об’єктів, що допомагає астрономам краще зрозуміти наших найближчих сусідів по Сонячній системі. За станом на березень 2021 р. місія здійснила 1 130 000 підтверджених інфрачервоних спостережень приблизно 39 100 об’єктів по всій Сонячній системі від часу її перезапуску в 2013 р. Дані місії зберігаються в архіві з відкритим доступом, який супроводжує IPAC (Infrared Processing and Analysis Center)/Caltech (Центр обробки та аналізу даних від інфрачервоних та астрофізичних космічних місій NASA, який міститься в Каліфорнійському технологічному інституті — Ред.). За цими даними виконано понад 1600 досліджень. Аризонський університет також є основним партнером місії NEOWISE. Бо це місце роботи головного дослідника NEOWISE Емі Майнцер (Amy Mainzer), яка є професором планетології в Місячно-планетній лабораторії університету.

news 02 07 21 2v

Комета NEOWISE, яку відкрили 27 березня 2020 року за допомогою місії NASA NEOWISE (Ширококутний інфрачервоний оглядовий дослідник для пошуку біляземних об’єктів), сфотографована 6 липня 2020 року над північно-східним горизонтом перед сходом Сонця в Тусоні. Фото з сайту www.nasa.gov.

Серед численних досягнень місії NEOWISE — відкриття комети NEOWISE, названої на честь місії, яка вразила спостерігачів у всьому світі в 2020 році.

На заміну NEOWISE в 2026 році має прийти місія наступного покоління NEO Surveyor, яка дасть змогу значно розширить те, що астрономи дізналися завдяки реалізації місії NEOWISE.

«Завдяки NEOWISE ми навчилися багатьом речам — як знаходити, відстежувати та характеризувати астероїди і комети, що наближаються до Землі, за допомогою космічного інфрачервоного телескопа», — сказала Майнцер. «Місія є важливою попередницею для виконання більш осяжного пошуку цих об’єктів за допомогою нового телескопа, який ми будуємо, тобто NEO Surveyor». Mainzer є керівником також місії NEO Surveyor.

Роботою з виконання місії NEOWISE керує Лабораторія реактивного руху NASA в Південній Каліфорнії, що є підрозділом Каліфорнійського технологічного інституту (Caltech), та Аризонський університет за підтримки PDCO NASA.

Для отримання додаткової інформації про NEOWISE відвідайте:

https://www.nasa.gov/neowise

http://neowise.ipac.caltech.edu/

Щоб отримати додаткову інформацію про Управління координації планетарної оборони NASA, відвідайте: https://www.nasa.gov/planetarydefense

За інф. з сайту www.nasa.gov

Докладніше про «Наше небо»

Це науково-популярний астрономічний інтернет-журнал для широкого загалу, створений у 2016 році. Назва «НАШЕ НЕБО» виникла у 1998 р. під час обговорення з директором Головної астрономічної обсерваторії Національної академії наук України академіком Я.С. Яцківим ідеї щодо заснування Київським республіканським планетарієм науково-популярного видання астрономічного змісту.

Упродовж 2006—2009 рр. я видавав малим накладом журнал «НАШЕ НЕБО.observer», а з 2010 р. веду блог «Ми і Всесвіт». Далі науково-популярні матеріали вміщуватиму головно на цьому сайті.

Іван Крячко

Написати електронний лист

Ви маєте змогу написати електронного листа з будь-якого питання щодо астрономії та інтернет-журналу «Наше небо»

Дякуємо за Вашу увагу до «Нашого неба»!

Please publish modules in offcanvas position.