Історичні телескопи в музеї Лоумана

Louwman Historic Telescopes 1Найбільша у світі приватна колекція телескопів прихована в потаємному крилі голландського музею автомобілів.

Це, майже таємне, крило Музею Лоумана (Louwman Museum), на відміну від решти музею, не має нічого спільного із старовинними автомобілями. Натомість тут зберігається найбільша у світі приватна колекція телескопів, еклектичний набір із понад 400 астрономічних телескопів, військових підзорних труб, оперних біноклів і навіть об’єктив, виготовлений відомим голландським астрономом Християном Гюйгенсом.

Колекція не упорядкована в будь-якому хронологічному порядку — схожі об’єкти зібрані разом й розміщені поряд. Бінокль лежить біля біноклів; італійські паперові телескопи мають свою полицю; і так далі. Це створює унікальну естетику, яка блискуче передає масштаб колекції.

Louwman Historic Telescopes 2

Загальний вигляд колекції телескопів у Музеї Лоумана в Гаазі (Нідерланди). Фото з сайту www.atlasobscura.com.

Є також велика бібліотека з багатьма книгами та брошурами про телескопи, деякі надзвичайно рідкісні. Найпримітнішим є памфлет, що описує демонстрацію першого в світі телескопа королю Голландії. Телескоп винайшов у 1608 році голландський оптик Ганс Ліпперсгей (Hans Lippershey). Стосовно приладу в Європі почалися суперечки одразу після того, як Ліпперсгей продемонстрував його військову силу голландському королю під час великої міжнародної конференції.

Телескоп описували як жахливу зброю, яка давала несправедливу перевагу стороні, якій він належав, бо вона могла набагато краще, ніж очима, побачити, що наближається армія противника. Усі присутні на конференції пообіцяли не використовувати телескоп у свої армії, але кожен замовив виготовлення телескопів, коли повернувся на батьківщину. Кількість телескопів у всьому світі різко зросла, і було винайдено різні типи цих інструментів. Як не дивно, лише майже через два роки Ґалілей виконав перші астрономічні спостереження за допомогою телескопа.

Домовтесь, перш ніж піти дивитися колекцію телескопів

Про існування цієї колекції маловідомо, бо вона не є частиною офіційного музею — це захоплення власника. Виставка телескопів відкрита для публіки лише в першу п’ятницю місяця з 10:00 до 17:00 (з квитком у музей). Зазвичай вас зустріне сам Пітер Лоуман, який із захопленням розповість про свою колекцію. Відвідування в інші дні можливе, якщо на те буде згода власника. Щоб домовитися про це, надішліть йому електронного листа.

За інф. з сайту www.atlasobscura.com

Докладніше про «Наше небо»

Це науково-популярний астрономічний інтернет-журнал для широкого загалу, створений у 2016 році. Назва «НАШЕ НЕБО» виникла у 1998 р. під час обговорення з директором Головної астрономічної обсерваторії Національної академії наук України академіком Я.С. Яцківим ідеї щодо заснування Київським республіканським планетарієм науково-популярного видання астрономічного змісту.

Упродовж 2006—2009 рр. я видавав малим накладом журнал «НАШЕ НЕБО.observer», а з 2010 р. веду блог «Ми і Всесвіт». Далі науково-популярні матеріали вміщуватиму головно на цьому сайті.

Іван Крячко

Написати електронний лист

Ви маєте змогу написати електронного листа з будь-якого питання щодо астрономії та інтернет-журналу «Наше небо»

Дякуємо за Вашу увагу до «Нашого неба»!

Please publish modules in offcanvas position.