«Гаряча пляма» в атмосфері червоної гігантської зорі може вказати на долю Сонця

news 20 11 17Астрономи отримали нове дивовижне зображення поверхні старої червоної гігантської зорі, що дозволило пролити нове світло на майбутнє нашого Сонця. Зоря, відома як W Hydrae, лежить на відстані 320 світлових років від Землі в сузір’ї Гідри (Hydra). W Hydrae має таку ж масу, як і Сонце, але вона наближається до кінця свого життя і тому має величезні розміри — її діаметр удвічі перевищує розміри орбіти Землі.

Нові спостереження W Hydrae виконали шведські астрономи з Технічного університету Чалмерса (Chalmers University of Technology) з допомогою Великої міліметрової/субміліметрової антени Атакама (Atacama Large Millimeter/Submillimeter Array, ALMA) в Чилі.

news 20 11 17 1v

Найкраще зображення зорі W Hydrae, яке коли-небудь отримували астрономи. Її маса така, як і маса Сонця, але її розміри значно більші, ніж в нашої зорі. Пунктирною лінією для порівняння показано в масштабі орбіту Землі навколо Сонця. Фото з сайту www.space.com.

Воутер Влеммінґс (Wouter Vlemmings), провідний автор статті, оприлюдненій в журналі Nature Astronomy, зауважив: «Нам важливо вивчати не лише те, який вигляд мають червоні гіганти, але і як вони змінюються і як наповнюють Галактику елементами, що є складовими життя».

W Hydrae — дуже яскрава, але відносно холодна зоря. Вона належить до зір, які на діаграмі Герцшпрунга—Рассела містяться в ділянці під назвою асимптотичне відгалуження гігантів (asymptotic giant branch, AGB). Зорі такого віку збільшуються в розмірі, а їхня температура спадає. Досягнувши стадії червоного гіганта, вони скидають верхні шари в космічний простір. Астрономи вважають, що Сонце матиме схожий розвиток і з часом перетвориться на червону гігантську зорю.

news 20 11 17 2v

На зображенні показано червону зорю-гігант W Hydrae на місці Сонця в нашій планетній системі (орбіту Землі, позначено синім кольором). Сонце в майбутньому матиме схожі розміри. Фото з сайту www.space.com.

Зображення W Hydrae, отримані ALMA з найвищим розділенням, показують процеси, що відбуваються на поверхні зорі. Науковці виявили «несподівано компактну та яскраву точку» на диску зорі, що свідчить про наявність шару гарячого газу в тій ділянці її атмосфери, яку називають хромосфера.

«Наші вимірювання яскравої плями свідчать, що в атмосфері зорі існують потужні ударні хвилі, які мають вищі температури, ніж передбачають поточні теоретичні моделі зір AGB» — зазначив Тео Хурі (Theo Khouri), астроном з університету Чалмерса, співавтор дослідження.

Іншим можливим поясненням яскравої плями може бути те, що під час спостережень на зорі стався гігантський спалах. Астрономи планують подальше вивчення W Hydrae, щоб краще зрозуміти, що саме відбувається в атмосфері зорі. Це дослідження також може пролити світло на долю нашого Сонця, підсумували дослідники.

За інф. з сайту www.space.com

 

Докладніше про «Наше небо»

Це науково-популярний астрономічний інтернет-журнал для широкого загалу, створений у 2016 році. Назва «НАШЕ НЕБО» виникла у 1998 р. під час обговорення з директором Головної астрономічної обсерваторії Національної академії наук України академіком Я.С. Яцківим ідеї щодо заснування Київським республіканським планетарієм науково-популярного видання астрономічного змісту.

Упродовж 2006—2009 рр. я видавав малим накладом журнал «НАШЕ НЕБО.observer», а з 2010 р. веду блог «Ми і Всесвіт». Далі науково-популярні матеріали вміщуватиму головно на цьому сайті.

Іван Крячко

Написати електронний лист

Ви маєте змогу написати електронного листа з будь-якого питання щодо астрономії та інтернет-журналу «Наше небо»

Дякуємо за Вашу увагу до «Нашого неба»!

Please publish modules in offcanvas position.