Фізики пропонують шукати сліди темної матерії в скельній породі

news 07 03 19Хоча ознаки темної матерії шукають з допомогою встановлених в глибоких шахтах детекторів протягом багатьох років, гірські породи виникли мільйони років тому, і нові дослідження показують, що такі породи можуть допомогти нам, нарешті, виявити темну матерію.

Полювання на темну матерію деякі дослідники виконують під землею. Таємнича, невидима субстанція становить понад 85% матерії в нашому Всесвіті. Оскільки темна матерія не випромінює світла (що робить її «темною») і слабко взаємодіє з нормальною речовиною, науковці зазвичай покладають надії на дуже великі детектори, щоб шанси зареєструвати сигнал були максимальними. Але полювання на темну матерію є відносно новою справою, тому такі експерименти тривають лише кілька років.

news 07 03 19 v

Частинки темної матерії можуть іноді стикатися з ядром атома нормальної речовини, що приводить до появи слідів такого зіткнення, які вчені могли б виявити. Фото з сайту www.astronomy.com.

Тепер дослідник Стокгольмського університету Анджей Друкер (Andrzej Drukier) і його команда показали, що є інший шлях. Вони хочуть вести пошук ознак темної матерії в невеликих шматках скель з її слідами, залишеними понад мільярд років тому. Свою ідею науковці оприлюднили в журналі Physical Review D.

У багатьох експериментах з пошуку темної матерії дослідники намагаються зареєструвати сигнали, які виникають, коли частинка темної матерії стикається з ядром атома нормальної речовини. Ці детектори зазвичай розміщують глибоко під землею у великих резервуарах сильно охолодженої рідини, що дає змогу ізолювати їх від будь-яких завад. Науковці шукають сліди, спричинені рідкісною взаємодією темної матерії та нормальної речовини, залишені в рідині резервуару з детекторами, але поки що марно.

Однак скельні породи також містяться глибоко під землею протягом мільйонів років. Дослідники стверджують, що взаємодії, спричинені частинками темної матерії, могли лишити сліди в скелях. Але камінь — це не сучасний детектор, тому науковцям треба дослідити всю структуру скелі, щоб побачити треки приблизно в 100 тисяч разів вужчі, ніж товщина людського волосся. На щастя, технологія уможливлює пошук у невеликих каменях, масою в один грам, кажуть науковці.

Хай там як, але дослідники поки не знайшли сигналів, що залишилися в скелях як скам’янілості темної матерії. Водночас досі також немає результатів від жодного з детекторів.

За інф. з сайту www.astronomy.com

Докладніше про «Наше небо»

Це науково-популярний астрономічний інтернет-журнал для широкого загалу, створений у 2016 році. Назва «НАШЕ НЕБО» виникла у 1998 р. під час обговорення з директором Головної астрономічної обсерваторії Національної академії наук України академіком Я.С. Яцківим ідеї щодо заснування Київським республіканським планетарієм науково-популярного видання астрономічного змісту.

Упродовж 2006—2009 рр. я видавав малим накладом журнал «НАШЕ НЕБО.observer», а з 2010 р. веду блог «Ми і Всесвіт». Далі науково-популярні матеріали вміщуватиму головно на цьому сайті.

Іван Крячко

Написати електронний лист

Ви маєте змогу написати електронного листа з будь-якого питання щодо астрономії та інтернет-журналу «Наше небо»

Дякуємо за Вашу увагу до «Нашого неба»!

Please publish modules in offcanvas position.