Довготривалий «радіо відскок» спостерігали після вибуху гамма-променів

news 30 07 18Астрономи, використавши телескопи, що працюють в різних діапазонах електромагнітного спектра, зокрема Велику міліметрову / субміліметрову антену Атакама (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array, ALMA), дослідили катастрофічний зоряний вибух, відомий як сплеск гамма-випромінювання (gamma-ray burst, GRB), і виявили його тривале «післясвітіння». Результати дослідження оприлюднив Astrophysical Journal.

Рикошет, або зворотна ударна хвиля, спричинена сильною дією GRB, що потрапляє у навколишню речовину, тривала в тисячі разів довше, ніж очікували науковці. Ці спостереження дають нові уявлення про фізику GRB, одного з найенергетичніших явищ у Всесвіті.

news 30 07 18 v

Кадр з анімації, що ілюструє дані про гамма-спалах, який спричинив появу зворотної ударної хвилі. Тут показано її вигляд у радіовипромінюванні. Це явище проливає нове світло на процеси, що відбуваються під час дуже сильних гамма-сплесків. Фото з сайту https://astronomynow.com.

Майже миттєво масивна зоря, що містилась від Землі на відстані понад 2 мільярди світлових років програла довготривалу боротьбу з силою тяжіння і зруйнувалася, спричинивши появу Наднової та утворивши чорну діру. Це явище породило короткочасний, але надзвичайно інтенсивний спалах гамма-променів у напрямку Землі. Його зареєструвала 19 січня 2016 р. космічна обсерваторія NASA Swift («Свіфт»).

Хоча гамма-промені від вибуху зникли через 7 секунд, випромінювання на більших довжинах хвиль, зокрема в рентгенівському, видимому та радіо- діапазонах — спостерігали протягом кількох тижнів. Це дозволило астрономам вивчити наслідки цієї фантастично енергетичної події, відомої під назвою GRB 161219B, з допомогою багатьох телескопів, серед яких були рентгенівський телескоп на облавку Swift, Інфрачервоний телескопа Сполученого Королівства, Very Large Array (Дуже велика антенна) та ALMA.

Ці спостереження дозволили команді астрономів під керівництвом Танмоя Ласкара (Tanmoy Laskar) з Національної радіоастрономічної обсерваторії (National Radio Astronomy Observatory), зареєструвати зворотну ударну хвилю. «Зважаючи на нинішнє розумінням GRB, ми звичайно очікували, що зворотна ударна хвиля буде тривати всього кілька секунд», — сказав Ласкар. «Ця тривалав добру частину цілого дня».

Зворотна ударна хвиля виникає тоді, коли матеріал, який переносять джети, вдаряється в газ довкола зорі, що вибухнула. Це зіткнення уповільнює рух такої речовини, спрямовуючи ударну хвилю назад у бік джерела. «Наявність зворотної ударної хвилі, що йде назад до джерела спалаху, схоже на існування потужної лампочки, що освітлює інтер’єр вибуху. Це робить цю подію унікальною», — зазначила Раффаелла Марґутті, доцент кафедри фізики та астрономії в коледжі мистецтв та наук Вайнберґа.

Уперше, завдяки надзвичайно швидкими реакціями обсерваторій, що працюють з різними довжинами електромагнітних хвиль, зареєстровано GRB з такими небувалими раніше подробицями.

За інф. з сайту https://astronomynow.com://astronomynow.com

Докладніше про «Наше небо»

Це науково-популярний астрономічний інтернет-журнал для широкого загалу, створений у 2016 році. Назва «НАШЕ НЕБО» виникла у 1998 р. під час обговорення з директором Головної астрономічної обсерваторії Національної академії наук України академіком Я.С. Яцківим ідеї щодо заснування Київським республіканським планетарієм науково-популярного видання астрономічного змісту.

Упродовж 2006—2009 рр. я видавав малим накладом журнал «НАШЕ НЕБО.observer», а з 2010 р. веду блог «Ми і Всесвіт». Далі науково-популярні матеріали вміщуватиму головно на цьому сайті.

Іван Крячко

Написати електронний лист

Ви маєте змогу написати електронного листа з будь-якого питання щодо астрономії та інтернет-журналу «Наше небо»

Дякуємо за Вашу увагу до «Нашого неба»!

Please publish modules in offcanvas position.