Дослідники SETI шукатимуть сигнали від інопланетян за допомогою Дуже великого масиву антен

news 18 04 22 1v

Інститут SETI та Національна радіоастрономічна обсерваторія (National Radio Astronomy Observatory, NRAO) оголосили в середині лютого поточного року про нове партнерство, яке вони назвали Commensal Open-Source Multimode Interferometer Cluster Search for Extraterrestrial Intelligence (COSMIC SETI). Це партнерство дасть змогу вперше залучити Дуже великий масив антен (Very Large Array, VLA) імені Карла Ґ. Янського до пошуку позаземних цивілізацій (Search for Extraterrestrial Intelligence, SETI).

За останні тижні зроблено великий крок вперед у розгортанні проєкту — встановлено волоконно-оптичні підсилювачі та розгалужувачі на всіх антенах VLA, які надають COSMIC доступ до потоків даних з усього масиву антен. Як тільки цифровий сервер розпочне роботу в реальному часі, COSMIC матиме доступ до всіх даних, які радіоантени збирають цілодобово протягом кожного тижня. У такому режимі COSMIC SETI досліджуватиме близько 40 мільйонів зір Молочного Шляху на предмет можливих ознак розумного життя.

Дуже великий масив антен імені Карла Г. Янського, який розташований у пустелі Нью-Мексико, є найбільшим у світі радіотелескопом, здатним працювати на мікрохвильових частотах. Його було показано у фільмі 1997 року «Контакт» (за мотивами однойменного роману Карла Сагана), де доктор Елеонора Арровей (роль Джоді Фостер, Jodie Foster) та її колеги отримали перше інопланетне повідомлення. Цікаво, що VLA ніколи не був частиною зусиль SETI в реальному житті, але це скоро зміниться.

news 18 04 22 2vОстаточний вигляд волоконно-оптичного підсилювача для програми COSMIC SETI — EDFA (Erbium-Doped Fiber Amplifier)/Cosmic. Фото з сайту www.universetoday.com.

Джек Гікіш (Jack Hickish), керівник цифрового інструментарію COSMIC SETI, пояснив у прес-релізі Інституту SETI: «Використання усіх цифрових сигналів VLA системою COSMIC є важливою віхою. Це передбачає тісну співпрацю з командою інженерів NRAO VLA, щоб гарантувати, що застосування апаратного забезпечення COSMIC жодним чином не вплине на поточну роботу інфраструктуру VLA. Це фантастика, що ми змогли подолати проблеми створення прототипів, тестування, закупівлі та встановлення обладнання як під час глобальної пандемії, так і під час дефіциту напівпровідників — і ми раді, що далі можемо перейти до обробки багатьох Tb/s даних, до яких ми тепер маємо доступ».

У рамках спільних зусиль VLA виконуватиме спостереження, а вчені Інституту SETI аналізуватимуть ці дані, щоб шукати докази технологічної діяльності («технопідписи») іншопланетян. VLA надає багато суттєвих можливостей для SETI, не останньою з яких є його розмір. Кожна з 27 антен має діаметр 25 метрів. Разом вони утворюють площу для реєстрацій радіовипромінювання, еквівалентну антені діаметром 130 м.

Така площа поверхні та велика кількість металевої сітки забезпечують майже неперевершений рівень чутливості, що завжди є плюсом для оглядів SETI (де сигнали, ймовірно, слабкі). Крім того, кожна антена VLA має вісім приймачів із кріогенним охолодженням, які неперервно слідкують за небом на частотах від 1 до 50 ГГц в радіодіапазоні електромагнітного спектра. Деякі приймачі можуть працювати на частотах від 1 ГГц до 54 МГц, що відповідає частотам, які використовуються для телевізійного мовлення.

news 18 04 22 3v

Дослідники Інституту SETI, доктор Савін Варґезе (Savin Varghese) та доктор Ченоа Трембле (Chenoa Tremblay), перед однією із антен діаметром 25 м, які складають Дуже великий масив антен. Фото з сайту www.universetoday.com.

Щоб скористатися цими можливостями, інженери VLA встановили «спліттер» (розгалужувач), що подає копію потоку даних від 27 антен радіотелескопа до окремо встановленого обладнання SETI. Це обладнання складається з програмного та апаратного забезпечення, що підраховує 64 різних променя, які сортують космічні сигнали на сотні мільйонів вузькосмугових частотних каналів.

Черрі Нґ (Cherry Ng), науковець проекту COSMIC Інституту SETI сказав: «Я в захваті від здатності COSMIC виконати найповніший пошук технопідписів у Північній півкулі неба. Ми зможемо спостерігати за мільйонами зір з досить високою чутливістю, щоб виявити передавач, схожий на той, що мав радіотелескоп в Аресібо, на відстані 25 парсек (81 світловий рік). Спостереження охоплять діапазон частот від 230 МГц до 50 ГГц. Багато частин цього діапазону досі не використовували для пошуку сигналів від позаземних цивілізацій».

Згідно з програмою COSMIC SETI, що має стартувати на початку 2023 року, науковці виконають спостереження близько 40 зоряних систем у нашій галактиці протягом двох років. Це буде найповніше дослідження SETI, виконане у Північній півкулі. Раніше найбільшу кількість зір для мети пошуку позаземних сигналів штучного походження спостерігали у проєкті Breakthrough Listen. Перша велика кампанія спостережень COSMIC SETI буде виконана паралельно з поточним оглядом неба VLA (VLA Sky Survey,VLASS). Під час цього огляду VLA обстежить 82% неба в S-діапазонах 2—4 ГГц.

«Ми з нетерпінням чекаємо на співпрацю з Інститутом SETI щодо цієї захопливої ініціативи і раді бачити таку важливу віху в технічній роботі, що уможливить ці дослідження», — сказав директор NRAO Тоні Бізлі (Tony Beasley).

За інф. з сайту www.universetoday.com

Докладніше про «Наше небо»

Це науково-популярний астрономічний інтернет-журнал для широкого загалу, створений у 2016 році. Назва «НАШЕ НЕБО» виникла у 1998 р. під час обговорення з директором Головної астрономічної обсерваторії Національної академії наук України академіком Я.С. Яцківим ідеї щодо заснування Київським республіканським планетарієм науково-популярного видання астрономічного змісту.

Упродовж 2006—2009 рр. я видавав малим накладом журнал «НАШЕ НЕБО.observer», а з 2010 р. веду блог «Ми і Всесвіт». Далі науково-популярні матеріали вміщуватиму головно на цьому сайті.

Іван Крячко

Написати електронний лист

Ви маєте змогу написати електронного листа з будь-якого питання щодо астрономії та інтернет-журналу «Наше небо»

Дякуємо за Вашу увагу до «Нашого неба»!

Please publish modules in offcanvas position.