Докази існування нової фундаментальної константи Сонця

news 08 02 19Нове дослідження, виконане групою науковців Нортумбрійського університету (Northumbria University) з м. Ньюкасл у Великобританії, вказує на те, що магнітні хвилі Сонця поводяться інакше, ніж досі вважали астрономи. Результати дослідження оприлюднив журнал Nature Astronomy.

Вивчивши дані, зібрані за 10-річний період, дослідники виявили: магнітні хвилі в короні Сонця (це зовнішній шар атмосфери нашої зорі) реагують на звукові хвилі, що виходять з його надр. Ці магнітні хвилі, відомі як альвенівські хвилі, відіграють вирішальну роль у транспортуванні енергії біля Сонця і в Сонячній системі. Раніше астрономи вважали, що хвилі виникають на поверхні Сонця, де температура водню досягає значення 6000 градусів, що спричиняє збурення (перемішування) магнітного поля Сонця.

news 08 02 19 v

Корона Сонця — його зовнішній шар атмосфери. Фото з сайту www.sciencedaily.com.

Однак дослідники знайшли докази того, що магнітні хвилі також реагують, або збуджуються, вище в атмосфері звуковими хвилями, що виходять з надр Сонця. Виявлено — звукові хвилі залишають своєрідний маркер на магнітних хвилях. Наявність цього маркера означає, що корона Сонця, як єдине ціле, зазнає коливань у відповідь на дію звукових хвиль. Коливання відбуваються в цілком певному діапазоні частот.

Виявлений маркер фіксували повсюдно в короні упродовж 10-ти років, протягом яких її досліджували. Це вказує на те, що він є фундаментальною константою Сонця, і, потенційно, може бути фундаментальною константою інших зір. Цей висновок може привести до суттєвих наслідків щодо нинішніх уявлень про те, як відбувається передача магнітної енергії в атмосферах зір.

Доктор Річард Мортон (Richard Morton), старший викладач Нортумбрійського університету і перший автор статті в Nature Astronomy, сказав: «Відкриття такого характерного маркера — можливої нової константи Сонця — є дуже цікавим фактом. Ми раніше завжди вважали, що магнітні хвилі збуджує водень на поверхні, але тепер нам вдалося показати — їх збуджують звукові хвилі. Це може привести до розробки нового способу вивчення поведінки та класифікації всіх зір за цим унікальним маркером. Тепер ми знаємо: він є і його можна шукати на інших зорях».

«Корона Сонця у понад сто разів гарячіша, ніж його поверхня, і енергію, яку переносять альвенівські хвилі, вважають відповідальною за нагрівання корони до температури близько мільйона градусів. Альвенівські хвилі також відповідають за нагрівання і прискорення сонячного вітру, що йде від Сонця й поширюється на всю Сонячну систему. Цей вітер дме зі швидкістю до 1000 км/с. Він впливає на магнітосфери планет, спричиняючи появу такого явища, як полярне сяйво».

Доктор Мортон додав: «Наші результати показують, що внутрішні акустичні коливання Сонця відіграють важливу роль у збудженні магнітних хвиль Альвена. Вони можуть надавати цим хвилям різних властивостей, спричиняючи, ймовірно, більшу їх нестабільність, що може призвести до появи більш гарячого і більш швидкого сонячного вітру».

За інф. з сайту www.sciencedaily.com

Докладніше про «Наше небо»

Це науково-популярний астрономічний інтернет-журнал для широкого загалу, створений у 2016 році. Назва «НАШЕ НЕБО» виникла у 1998 р. під час обговорення з директором Головної астрономічної обсерваторії Національної академії наук України академіком Я.С. Яцківим ідеї щодо заснування Київським республіканським планетарієм науково-популярного видання астрономічного змісту.

Упродовж 2006—2009 рр. я видавав малим накладом журнал «НАШЕ НЕБО.observer», а з 2010 р. веду блог «Ми і Всесвіт». Далі науково-популярні матеріали вміщуватиму головно на цьому сайті.

Іван Крячко

Написати електронний лист

Ви маєте змогу написати електронного листа з будь-якого питання щодо астрономії та інтернет-журналу «Наше небо»

Дякуємо за Вашу увагу до «Нашого неба»!

Please publish modules in offcanvas position.