Чи існували б ми без кілонових?

news 13 02 24Це класичне твердження, яке звучить на багатьох просвітницьких заходах: «ми зроблені із зоряного пилу». Це правда, що людське тіло головно складається з води з деякими іншими елементами, такими як вуглець, які утворюються всередині зір. Наше тіло містить не лише звичайні елементи, такі як вуглець; ми також маємо трохи більш рідкісні елементи, такі як йод і бром. Вони не утворюються у звичайних зорях, а виникають під час зіткнень між нейтронними зорями! Це ставить цікаве питання: чи існували б ми без явищ злиття нейтронних зір?

Серед багатьох елементів в організмі людини, йод, який є частиною системи гормонів щитовидної залози, виконує різні фізіологічні функції, такі як зростання, розвиток, регуляція температури тіла та частоти серцевих скорочень. Водночас бром відповідає за розвиток тканин і структурну цілісність. Ці елементи утворюються в системах, де дві нейтронні зорі обертаються одна навколо одної, але втрачають енергію через випромінювання гравітаційних хвиль. У міру того як система втрачає енергію, нейтронні зорі все ближче й ближче наближаються одна до одної, що завершується зіткненням, вибухом і утворенням йоду та брому.

Нейтронні зорі утворюються, коли у масивної зірки закінчується паливо і вона зазнає колапсу. Коли ядро зорі руйнується, тиск і температура зростають, стискаючи всі протони та електрони в нейтрони. Якщо маса зорі в 1—2 рази перевищує масу Сонця, колапс припиняється і утворюється нейтронна зоря. Розміри цих об’єктів, що є залишками колись нормальних зір, співмірні з розміром міста — приблизно 20 км в поперечнику. Шматочок речовини нейтронної зорі розміром з кубик цукру важив би тут, на Землі, 1 трильйон кілограмів. Це еквівалентно масі гори! Для зір з більшою масою колапс не завершується утворенням нейтронної зорі. Їхній залишок — це чорна діра зоряної маси.

Зіткнення нейтронних зір спричиняє явище, яке називають кілонова. Безумовно, якби Земля опинилася в зоні вибуху, то вона точно не була б сприятливою для життя. Але синтезовані під час явища кілонової елементи є такими, що підтримують наше існування.

Нещодавно на сайті arxiv.org оприлюднено статтю (її назва у перекладі на українську «Чи завдячуємо ми своїм існуванням гравітаційним хвилям?» Ред.) в якій чітко сформульовано важливість елементів, що виникають під час кілонової, для фізіології людини. У ній також ідеться про можливість пошуку на місячній поверхні «слідів» від вибуху кілонової.

Хоча важливість двох елементів (йоду та брому) не можна заперечувати, докази їхнього походження отримати трохи важче. Нове дослідження вказує, що, схоже, ці важливі елементи виникають під час явища кілонової. Тому без цих жорстких подій розвиток життя був би іншим.

За інф. з сайту www.universetoday.com

Докладніше про «Наше небо»

Це науково-популярний астрономічний інтернет-журнал для широкого загалу, створений у 2016 році. Назва «НАШЕ НЕБО» виникла у 1998 р. під час обговорення з директором Головної астрономічної обсерваторії Національної академії наук України академіком Я.С. Яцківим ідеї щодо заснування Київським республіканським планетарієм науково-популярного видання астрономічного змісту.

Упродовж 2006—2009 рр. я видавав малим накладом журнал «НАШЕ НЕБО.observer», а з 2010 р. веду блог «Ми і Всесвіт». Далі науково-популярні матеріали вміщуватиму головно на цьому сайті.

Іван Крячко

Написати електронний лист

Ви маєте змогу написати електронного листа з будь-якого питання щодо астрономії та інтернет-журналу «Наше небо»

Дякуємо за Вашу увагу до «Нашого неба»!

Please publish modules in offcanvas position.