Чіткі зображення газопилових дисків біля молодих зір

news 16 06 22 v

На вміщеній вище світлині — мозаїка із знімків пилових дисків, що обертаються навколо молодих зір. Ці знімки є зразком зображень, отриманих в Міжнародній обсерваторії «Близнюки» (International Gemini Observatory), що входить до складу NOIRLab Національного наукового фонду (NSF). Знімки зроблено в рамках виконання безпрецедентного дослідження 44 молодих масивних зір. Міжнародна група науковців за допомогою телескопа «Джеміні-Південь» (Gemini South) в Чилі виконала дослідження процесу формування планет і виявила потенційну молоду планету з масою Юпітера, а також підтвердила існування двох коричневих карликів. Науковці представили зображення 15 червня поточного року на 240-му з’їзді Американського астрономічного товариства.

Ці разючі зображення є частиною великого огляду 44 молодих масивних зір за допомогою приймача Gemini Planet Imager (GPI), встановленого на Gemini South. Приймач дав змогу зареєструвати пилові диски, з яких формуються планети і які, ймовірно, стануть новими планетними системами, в ближньому інфрачервоному світлі. Дослідження показало, що диски, які обертаються навколо зір з масою втричі більшою, ніж маса Сонця, зазвичай, мають кільця. Водночас диски навколо зір, які мають більшу масу, ніж три сонячні маси, їх не мають. Це говорить про те, що більш масивні зорі можуть формувати планети дещо інакше.

Планети формуються з газопилових дисків, які оточують молоді зорі віком лише кілька мільйонів років. Приймач GPI є одним із небагатьох інструментів у світі, здатних розрізняти ці диски. Попередні спостереження показали, що в цих дисках часто можна побачити кільця, зформовані з великих і малих частинок пилу, а також газу. Що саме спричиняє створення цих кілець, невідомо, але їх пов’язують із новонародженими планетами, які взаємодіють з диском.

Астрономи, які виконували огляд під назвою Gemini-LIGHTS (Gemini-Large Imaging with GPI Herbig/T-Tauri Survey), намагалися відповісти на деякі з цих питань, створюючи зображення дисків високої роздільної здатності навколо 44 зір.

«Ми хочемо знайти відповідь на фундаментальне питання про те, як утворюються планети», — сказав Еван Річ (Evan Rich), докторант Мічиганського університету та перший автор статті в The Astronomical Journal, де описано результати досліджень. Зокрема, за його словами, огляд Gemini-LIGHTS «зосереджено на масивніших від Сонця зорях, щоб дослідити вплив, який маса материнської зорі може мати на процес формування планет».

Телескоп «Джеміні-Південь» дав змогу отримати зображення дисків у ближньому інфрачервоному та поляризованому світлі. За його допомогою знайдено диски в близько 80% із 44 зір вибірки, а також одну нову екзопланету-кандидат (біля V1295 Aquilae) і трьох коричневих карликів. Два коричневих карлика (навколо зір V921 Sco і HD 158643) вже були визначені як кандидати за попередніми спостереженнями, і тепер вони підтверджені цими спостереженнями; третій коричневий карлик, навколо зорі HD 101412, є новим кандидатом.

Однак головним висновком дослідження є те, що диски поводяться по-різному залежно від маси зорі, навколо якої обертаються. «Системи з маленькими кільцями із пилоподібних зерен можна знайти лише навколо зір з масою не більше, ніж три маси Сонця», — сказав Річ. «Це важливо, бо, як вважають астрономи, у процесі формування, планети створюють кільцеподібну структуру. А наші висновки свідчать про те, що процес утворення планет може відрізнятися для зір, маса яких втричі перевищує масу Сонця».

За інф. з сайту https://noirlab.edu

Докладніше про «Наше небо»

Це науково-популярний астрономічний інтернет-журнал для широкого загалу, створений у 2016 році. Назва «НАШЕ НЕБО» виникла у 1998 р. під час обговорення з директором Головної астрономічної обсерваторії Національної академії наук України академіком Я.С. Яцківим ідеї щодо заснування Київським республіканським планетарієм науково-популярного видання астрономічного змісту.

Упродовж 2006—2009 рр. я видавав малим накладом журнал «НАШЕ НЕБО.observer», а з 2010 р. веду блог «Ми і Всесвіт». Далі науково-популярні матеріали вміщуватиму головно на цьому сайті.

Іван Крячко

Написати електронний лист

Ви маєте змогу написати електронного листа з будь-якого питання щодо астрономії та інтернет-журналу «Наше небо»

Дякуємо за Вашу увагу до «Нашого неба»!

Please publish modules in offcanvas position.