Як побачити комету NEOWISE?

kometa NEOWISE 1Наприкінці березня поточного року космічний телескоп «Ширококутний інфрачервоний оглядовий дослідник» (Wide-field Infrared Survey Explorer, WISE), який з 2013 р. виконує місію з пошуку астероїдів і комет, виявив нову комету — C/2020 F3. Інша її назва, яку часто використовують в засобах масової інформації, комета NEOWISE. 3 липня вона пройшла перигелій, тобто була на мінімальній відстані (44 млн км) від Сонця. Це в середньому приблизно на 14 мільйонів км ближче, ніж найменша відстань планети Меркурій до нашої зорі.

Комета NEOWISE пережила «побачення» з Сонцем і стала об’єктом для спостережень на зоряному небі Землі. Її видима зоряна величина за різними оцінками станом на 5 липня була в межах приблизно +1,0 — +2,0, тобто доволі високою, щоб комету можна було побачити неозброєним оком. Але, на відміну від зір, що є точковими джерелами світла, світло комети розподіляється на певній площі, тому її яскравість є нижчою. Окрім цього, протягом першої декади липня вона перебуває в північно-східній частині неба, яку видно на світанку низько над обрієм. Тому знайти комету візуально складно — треба скористатися біноклем.

kometa NEOWISE 2

Положення комети NEOWISE на зоряному небі о 4 год київського літнього часу 6 липня 2020 р. на широті Києва. Фото ВЦ «Наше небо» за допомогою електронного планетарію Stellarium.

З 15 липня комету C/2020 F3 (NEOWISE) можна спостерігати на вечірньому небі. Її видима зоряна величина зменшиться, але шанси побачити комету в бінокль зростуть. Небо буде не таким яскравим, як у період її ранкової видимості.

kometa NEOWISE 3Схема положення комети NEOWISE на небесній сфері (суцільна жовтогаряча лінія) в 0 год Всесвітнього часу (UT), тобто о 3 год київського літнього часу протягом липня 2020 р. Фото ВЦ «Наше небо».

Найближче до Землі комета NEOWISE буде 23 липня 2020 року, коли пройде повз неї на відстані приблизно 103 мільйони км.

kometa NEOWISE 4Положення комети NEOWISE на зоряному небі о 23 год київського літнього часу 23 липня 2020 р. на широті Києва. Фото ВЦ «Наше небо» за допомогою електронного планетарію Stellarium.

Отже, комета C/2020 F3 (NEOWISE) не буде яскравим видовищем, але для «зоряного полювання» за допомогою бінокля є цілком придатним об’єктом. Звісно, вона може бути цікавою для астрофотографів. У них є шанс отримати цікаві світлини цієї комети, тим паче, що наступного разу вона повернеться до Сонця не раніше 8 876 року!

Ясного неба й вдалих спостережень!

Підготував Іван Крячко

Докладніше про «Наше небо»

Це науково-популярний астрономічний інтернет-журнал для широкого загалу, створений у 2016 році. Назва «НАШЕ НЕБО» виникла у 1998 р. під час обговорення з директором Головної астрономічної обсерваторії Національної академії наук України академіком Я.С. Яцківим ідеї щодо заснування Київським республіканським планетарієм науково-популярного видання астрономічного змісту.

Упродовж 2006—2009 рр. я видавав малим накладом журнал «НАШЕ НЕБО.observer», а з 2010 р. веду блог «Ми і Всесвіт». Далі науково-популярні матеріали вміщуватиму головно на цьому сайті.

Іван Крячко

Написати електронний лист

Ви маєте змогу написати електронного листа з будь-якого питання щодо астрономії та інтернет-журналу «Наше небо»

Дякуємо за Вашу увагу до «Нашого неба»!

Please publish modules in offcanvas position.